Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Aktuality Politika v Brně Bystrci a Brně Sever

Politika v Brně Bystrci a Brně Sever

22. 10. 2014

Jde ve volbách o hlasy? Jde, ale musíš mít více jak 50%. Jinak spláčeš nad výsledkem. V mnoha městech a obcích se dávají dohromady různá uskupení, nevadí že jsou různorodá, jen když vyhrají. Na celostátní úrovni to vidíme u KDU-ČSL a ČSSD. Jedni bojují za církve a jejich majetek, druzí církve napadají. To jim ale nepřekáží ve spolupráci.

Týden po volbách už je ve většině obcí známo složení koalic. Zatímco někde vznikly v souladu s  výsledky voleb, v městských částech Brno-Bystrc nebo Brno-sever daly nově vzniklé koalice najevo, že přání voliče pro ně moc důležité není.

 Ostrá opozice

V Bystrci politici přání voličů ignorovali hned dvakrát, poprvé vyhlášením nového starosty, kterým nebude Vladimír Vetchý, ačkoliv dostal víc hlasů než Tomáš Kratochvíl. Podruhé při sestavování koalice, kdy přestože hnutí Bystrčáci dostalo od bystrckých občanů důvěru a 15,45 procent z celkového počtu hlasů, což znamená pět mandátů a třetí místo v celkovém pořadí zvolených stran, skončilo v opozici. To je pro jeho voliče velkým zklamáním a hnutí, kterému dali své hlasy, vyjadřují velkou podporu.

Vzhledem k nesourodosti koalice, tvořené pěti stranami, lze alespoň očekávat, že se na veřejných zastupitelstvech nebude přihlížející veřejnost nudit. Pozitivní je odhodlání Bystrčáků nezklamat důvěru voličů, což potvrdili slibem Hany Jindrové, vůdkyně hnutí.  „Můžeme však voličům slíbit, že budeme opozicí korektní, ovšem aktivní, sebevědomou a ostrou,“ komentovala Jindrová koaliční dohody. Další z Bystrčáků, Viktor Lošťák, její slova potvrzuje.  „Co se stalo, stalo se, důležitý je výsledek. Netrpím bolestínstvím ani uraženectvím. S těmi lidmi musíme v zastupitelstvu další čtyři roky nejen existovat, ale i něco smysluplného pro Bystrc dělat, byť v opozici. Praním špinavého prádla na veřejnosti by jen vznikla osobní válka, která by mne sice třeba i bavila, ale voliči nám nedali hlasy, abychom se bavili. “ zhodnotil Lošťák výsledky koaličního jednání.

Devět mandátů nic neznamená?

Na Brně-severu je nerespektování přání voličů ještě markantnější. Přestože Sdružení občanů Lesné zvítězilo s přehledem a téměř dvaadvaceti procenty hlasů, do koalice se nakonec nedostalo. „V podstatě jsou tedy 4 základní varianty, tři s námi, jedna bez nás. O těch s námi s příslušnými politickými subjekty jednáme. Patrně se jedná i o variantě bez nás. Uvidíme, co nakonec zvítězí a jak se nová radnice poskládá.“ uvedli zástupci sdružení ve středu. V pátek se, bohužel, potvrdila varianta „bez nás“ a do nové koalice se svými devíti mandáty nedostali.

A co si o pětikoalicích na Brně-severu a v Bystrci myslí občané?

„Chce to zatnout zuby a začít poctivě pracovat v opozici. Z této obskurní pětikoalice nepřijde nic dobrého a lidi to uvidí.“ říká Ondřej Adamec směrem ke Sdružení občanů Lesná. „Nepanikařte na samotném začátku. Nováčci nejsou jen v opozici, koalice je nesourodá a bude těžce dojednávat to, s čím přijde na zasedání zastupitelstva. Zaměřte se na věcné otázky a trvejte na jejich projednávání v komisích rady. A ověřujte si podklady, které dostanete o úřadu. Hra na koalici a opozici je pouze technokratická demokracie, která má usnadnit přijímání usnesení. Nemusí přinášet optimální řešení, které by se mělo rodit v diskuzi se zapojením občanů.“ radí podobně Bystrčákům Pavel Březa.

Infografika, vypracovaná Sdružením občanů Lesné:

lesna1

 

Tisková zpráva Tomáše Kratochvíla, Bystrc:

koalice-tz

Autor: Zdroje: Sdružení občanů Lesné, Bystrčník, brnoprovas