Hlavní stránka Jesenice Aktuality Jesenice si zaslouží vedení s jasnou vizí, říká třetí na kandidátce STAN Vladimír Koblasa

Jesenice si zaslouží vedení s jasnou vizí, říká třetí na kandidátce STAN Vladimír Koblasa

24. 9. 2018

Mgr. Vladimír Koblasa

- věk 43 let, ženatý, 3 děti

- provozovatel čerpací stanice s PHM

- zastupitel města Jesenice 2014 – 2018

Proč jste se rozhodl angažovat v samosprávě města?

Narodil jsem se zde – na Kocandě a bydlím zde stále. Od 1. do 4. třídy jsem chodil do tehdejší školy v Osnici, takzvané dvojtřídky. Vyrůstal jsem na vesnici, kde se ne vždy všichni znali, ale určitě o sobě alespoň věděli. Najednou se vše začalo měnit, a to velmi rychle. Pasivně jsem sledoval, jak se každé 4 roky obmění vedení obce (i když některé tváře zůstaly, jen s jiným kabátem) a vždy tato vedení zvládla zařídit jen to, co obec zrovna nejvíce pálilo. Nejdůležitější ale za každého vedení bylo rozprodat developerům a kamarádům obecní majetek a hlavně vytvořit nebo změnit územní plán těsně před volbami tak, aby to opět vyhovovalo developerům a kamarádům. To se ale změnilo s nástupem koalice pro Rozumný rozvoj do vedení a především v době, kdy byl starostou Pavel Smutný. Udělali bezprecedentní kroky, aby se zastavila masivní a nekontrolovaná výstavba, aby se zprůhlednila radnice, narovnalo financování a začaly se řešit problémy se školkami, školou, dopravou, a hlavně – konečně nebylo nutné rychle před volbami měnit územní plán! Před čtyřmi roky mě Pavel oslovil, jestli nechci kandidovat do zastupitelstva – starosta, jehož žena byla učitelkou ve zdejší školce, jejich děti chodily do stejných tříd jako mé děti a kdy jsme se vždy jako rodiny potkávali na různých akcích pořádaných obcí. Chtěl jsem, aby takové vedení pokračovalo, a proto jsem do toho šel.

Jaké byly Vaše čtyři roky v zastupitelstvu?

Ze začátku jsem byl naštvaný, že vedení obce, které jsem podpořil, nebude pokračovat, i když nás podpořilo nejvíce voličů. Vznik nového slepeného vedení obce je také cesta demokratické volby. Doufal jsem, že nové vedení bude alespoň pokračovat v nastavené cestě, ale velmi rychle jsem zjistil, že se nám vrátily staré pořádky. A světe div se, zase některé známé tváře. Byl jsem tedy 4 roky v opozici. Zkušenost to není špatná, ale máte pocit z promarněného času. Jistě se může někdo ozvat, že jsem nebyl aktivnější, nepředkládal stále nové návrhy, atd. Ale to je ta marná práce, protože přes domluvené jednání se stejně neprobojujete. Moje zkušenost tedy je alespoň ta, že vím, jak vedení obce vypadat nemá. Mimochodem, máme před sebou poslední zasedání zastupitelstva obce a opět se musí projednávat změna územního plánu a hned k tomu se musí odsouhlasit i návrh na pořízení plánu nového. Pro koho asi?

Jaké by podle Vás mělo být další vedení města Jesenice?

Rozhodně vedení s jasnou vizí, kam má Jesenice dále směřovat. Má to být jen začouzená hlučná noclehárna obkroužená dálnicí utápějící se v zácpách aut? Nebo klidné rezidenční městečko s aktivním kulturním životem. Rozhodně jsem pro druhou možnost. Ale to není samozřejmost, pro to se bude muset ve vedení obce aktivně pracovat. Naši spoluobčané nevidí hrozbu vzniku mimoúrovňové dálniční křižovatky v těsné blízkosti obytného území, ani důsledky vzniku Vestecké spojky, když proti tomu současné vedení města nebojuje! Jednání na radnici má být transparentní. Proč se skrývají smlouvy a nejsou zveřejňovány tak, jako se to již v minulosti dělo? Pro sport a venkovní aktivity se neudělalo vůbec nic. Proč už město nemá svůj sportovní areál? A škola, ta už také mohla stát a nemusely se pronajímat stále další prostory! Přeji si, aby vedení obce bylo především aktivní, jednotné, čestné a aby se nemuselo opírat jen o minimální počet zastupitelů.

Autor: Pavel Smutný