Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy STAN předkládá Balíček pro jednoduchý stát, chce lidem šetřit čas i peníze

STAN předkládá Balíček pro jednoduchý stát, chce lidem šetřit čas i peníze

12. 2. 2020

Hnutí STAN připravilo a předložilo v „Balíčku pro jednoduchý stát“ změny zákonů, které odstraňují nadbytečnou administrativu. Náměty v rámci projektu „Absurdity“ zasílali sami občané, sbírali je při jednání s úřady.

STAN předkládá Balíček pro jednoduchý stát, chce lidem šetřit čas i peníze

STAN předkládá Balíček pro jednoduchý stát, chce lidem šetřit čas i peníze

Sada konkrétních opatření má lidem především usnadnit běžné jednání s úřady, podnikatele zase zbavit některých povinností, které za ně může automaticky vyřešit stát.

„Více než rok sbíráme podněty od občanů. A rozhodli jsme se nečekat na reformu, která hned tak nepřijde. Pokud chceme být konkurenceschopní vůči zemím, které jdou světu příkladem, musíme začít s odstraňováním byrokratických překážek a vytvořit stát, který bude pro své občany srozumitelný. Stát má sloužit, ne překážet,“ vysvětluje podstatu návrhů předseda hnutí Starostové a nezávislí Vít Rakušan.

Sdílet informace bude snazší

Jeden z návrhů například zavede povinnost úřadů předávat si informace, které jsou volně dostupné v centrálních evidencích a rejstřících. Toto jednoduché opatření každému občanovi ulehčí: nebude muset řešit, zda mu nechybí některé dokumenty obsahující informace, které už o něm stát nasbíral a teď je může jen jednoduše sdílet. Úřady si tak budou muset samy zajistit např. potvrzení o studiu či souhlas s umístěním sídla podnikání při zakládání živnosti.

Zatímco vláda jde cestou navyšování administrativy, zavádí nové a nové povinnosti formuláře a fakticky tak komplikuje lidem život, hnutí STAN volí opačnou cestu. „Dnes je velmi náročné podnikat – zavádí se nástroje sledování, zvyšují se daně a zavádějí se vysoké sankce za špatné vyplnění kolonky. Kroky vlády dělají prostředí pro podnikatele nepřehledné. Chceme jim alespoň částečně ulevit,“ doplnila poslankyně a místopředsedkyně STAN Věra Kovářová.

Balíček obsahuje celkem 12 opatření, některé z nich se už hnutí STAN podařilo prosadit, nebo je vláda zamítla a předložila jako vlastní návrh.

Více o jednotlivých návrzích naleznete v této brožuře či na webu www.jednoduchystat.cz.

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN