Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Farský: Vláda opět ukázala, že opoziční návrh zkrátka neprojde, ačkoli je lepší i jednodušší než její

Farský: Vláda opět ukázala, že opoziční návrh zkrátka neprojde, ačkoli je lepší i jednodušší než její

29. 1. 2020

Poslanecká sněmovna dnes schválila vládní návrh novely trestního zákona, která má zabránit situacím, kdy trestankyně využívají těhotenství jako propustku na svobodu. Poslanec Jan Farský (STAN) předložil novelu trestního zákona již v létě. Avšak dodnes nebyla projednána, ačkoli na rozdíl od vládního návrhu neobsahuje chyby a nedostatky.

Farský: Vláda opět ukázala, že opoziční návrh zkrátka neprojde, ačkoli je lepší i jednodušší než její

Farský: Vláda opět ukázala, že opoziční návrh zkrátka neprojde, ačkoli je lepší i jednodušší než její

„Vládní koalice dnes opět dala najevo, že opoziční návrh nemůže za žádnou cenu projít. Upřednostnila touhu po zásluhách, namísto našeho jednoduchého a kvalitního řešení, a to i přesto, že návrh hnutí STAN prošel vládou, na rozdíl od novely Ministerstva spravedlnosti, bez připomínek.

Návrh na předcházení situacím, kdy vražedkyně využijí těhotenství jako propustku na svobodu jsme předložili již v létě minulého roku. Jednalo se o jednoduchou změnu, která by soudům umožnila zvážit závažnost trestného činu, než trestankyni pustí na svobodu. Vládní koalice však neumožnila rychlé projednání našeho návrhu, a nakonec předložila a dnes schválila novelu Ministerstva spravedlnosti, která však obsahuje řadu nedostatků.

Na jedné straně jsem rád, že se konečně pohnuly ledy a bude možné těmto situacím předcházet. Nicméně způsob, jakým vláda přistupuje k opozici, která chce být konstruktivní ve věcech, vedoucích ku prospěchu občanů České republiky, považuji za nevhodný.

Návrh z dílny hnutí STAN však ponecháváme stále v systému Poslanecké sněmovny. Pokud vládní návrh narazí v odborné diskuzi na půdě Senátu, doufám, že se vládní koalice zamyslí, zda nezvolit opoziční řešení, které je jednoduché a bez zbytečných legislativních nedostatků.“

Autor: Jan Farský, předseda poslaneckého klubu STAN