Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Polčák: Evropský parlament přijal náš návrh na ukončení kšeftů se zvířaty po Evropě

Polčák: Evropský parlament přijal náš návrh na ukončení kšeftů se zvířaty po Evropě

13. 2. 2020

Evropský parlament přijal návrh europoslance hnutí STAN na sjednocení pravidel pro registraci a identifikaci psů a koček ve všech členských státech a zavedení propojených elektronických registrů domácích zvířat. Množírny zvířat nepředstavují jen utrpení pro zvířata, ale jsou také jedním z největších zdrojů příjmů nelegálního obchodu v EU. A toto je první krok pro vypořádání se s těmito praktikami v Evropě.

Polčák: Evropský parlament přijal náš návrh na ukončení kšeftů se zvířaty po Evropě

Polčák: Evropský parlament přijal náš návrh na ukončení kšeftů se zvířaty po Evropě

Chov zvířat v zájmovém chovu, tedy domácích mazlíčků, je regulován v každém členském státě rozdílně.

„Dostáváme se do situace, kdy jsou například štěňata převážena pašeráky po tisících ze států, kde jsou chovatelské normy nastaveny volně a zvířata jsou tak levnější, do států, kde je po nich velká poptávka. Kvete tak půda pro pašeráky a černou ekonomiku. Příliš se to neví, ale nelegální obchod se zvířaty představuje třetí nejvýnosnější nelegální byznys hned po obchodu s drogami a zbraněmi,“ vysvětluje Stanislav Polčák, člen výboru pro životní prostředí.

Evropský parlament v dnešním usnesení vyzval Komisi, aby navrhla povinný systém registrace psů a koček v EU, který by byl propojený se systémem kontroly a sankcemi vůči těm, kdo falšují dokumenty pro prodej zvířat. Požaduje také jednotnou definici množíren psů a koček.

„Pokud všechny členské státy budou postihovat obcházení elektronické registrace nově narozených zvířat, lidé budou mít v konečném důsledku jistotu, že jejich domácí mazlíček netrpěl v množírně. Osud zvířat bude navíc dohledatelný, což pocítí i členské státy na svých daňových příjmech, dodává Polčák.

 

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN