Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Stát není dojná kráva. Nepoctiví úředníci musí pykat

Stát není dojná kráva. Nepoctiví úředníci musí pykat

11. 2. 2020

V rámci tzv. „opozičního okénka“ zařazuje poslanecký klub Starostů a nezávislých na jednání Poslanecké sněmovny návrh novely o zavedení hmotné odpovědnosti úředníků, který byl podaný již před rokem. Situace s veřejnými zakázkami je v současné době alarmující, a proto je třeba tuto povinnost přijmout co nejrychleji.

Stát není dojná kráva. Nepoctiví úředníci musí pykat

Stát není dojná kráva. Nepoctiví úředníci musí pykat

Návrh novely zákona zavádí jednoduchou změnu - termín „může vymáhat škodu“ nahrazuje termín „musí vymáhat škodu“. Tato povinnost platí pro obce i kraj, náš návrh zákona ji povinně zavádí i pro stát, který hospodaří s daleko vyššími prostředky.

„Zatímco kraje či obce musí vymáhat po úřednících škodu, kterou svým postupem způsobí, stát to podle zákona po svých úřednících vymáhat nemusí. Je to absurdní, když vládní zakázky bývají mnohem vyšší. Úředník, ať už záměrně či z vlastní neschopnosti způsobí finanční škodu v řádu milionů, může být vlastně dál vysmátý a zahřívat si své křesílko na ministerstvu. To musí skončit, stát není dojná kráva, kterou si mohou jisté osoby beze strachu pravidelně podojit,“ říká předseda hnutí STAN Rakušan. 

Záměrem návrhu není zbytečně trestat, ale vyžadovat po státních zaměstnancích odpovědnost. 

„Úředníci budou odpovědní jak za své úspěchy, tak za své chyby. Pokud chceme zlepšit fungování státu, musíme začít vybírat do úředních pozic schopných lidí bez touhy namastit si kapsu. Ti, kteří budou úspěšní, a nebudou stát okrádat, by měli být také za svou práci řádně ohodnoceni,“ dodává Vít Rakušan jako autor současného návrhu.

Veřejnost má právo vědět co se děje v rezortu dopravy

Hnutí STAN podpoří zařazení bodu týkajícího se informace vlády ohledně situace na Ministerstvu dopravy.

„Chceme od vlády informace o situaci na Ministerstvu dopravy, a jak chce řešit problémy, se kterými se už několik let tento rezort potýká. Hnutí ANO ovládá dopravu už šest let a stav infrastruktury v naší zemi je tristní a stále se zhoršuje. Ale situace se nezlepší, pokud nebude ministerstvo rozhodovat transparentně a nebudou ho ovládat různé mocné byznysové skupiny,“ upozornil Rakušan.

Poslaneckou sněmovnu tento týden čeká také tajná volba nového ombudsmana.

„Osoba ombudsmana musí dle našeho názoru obnášet především velkou míru morálky a pochopení demokratických hodnot. Původní kandidátka Helena Válková tyto osobní předpoklady nesplňuje a její odstoupení je pozitivním symbolem, že tlak občanské společnosti stále funguje. Naše požadavky nakonec splňují dva kandidáti Vít Alexander Schorm a Jan Matys. Z nich se náš klub rozhodne, koho podpoří,“ uvedl předseda poslaneckého klubu Jan Farský.

Po zmatcích s DPH přichází další podpásovka drobným podnikatelům

STAN vnímá pozitivně, že Ministerstvo financí využilo potenciál daňové informační schránky, která existuje už dlouhou dobu a zatím poplatníkům sloužila jen okrajově, ale návrh obsahuje řadu dalších věcí, která jsou ve skutečnosti mnohem důležitější.

„Považuji za problematické, že Ministerstvo financí o této části návrhu, která je ve skutečnosti zcela zásadní a dotkne se všech poplatníků, prakticky neinformuje. Přitom je zde navržena řada změn, které ve srovnání se současným stavem přinese v mnoha ohledech pro daňové poplatníky výrazně horší podmínky,“ upozornila poslankyně Věra Kovářová.

Hnutí STAN má výhrady především ke zrušení toleranční doby pro podání daňového přiznání a placení daně, prodloužení doby pro vracení nadměrných odpočtů, zrušení úroku z neoprávněného vymáhání správce daně či vyslovení neúčinnosti elektronických podání v oblasti DPH, pokud není dodržen stanovený formát a struktura. A z toho důvodu podali poslanci Starostů a nezávislých dva pozměňovací návrhy, které tuto problematiku napravují.

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN