Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy EET by se nemělo vztahovat ani na neplátce DPH

EET by se nemělo vztahovat ani na neplátce DPH

19. 12. 2017

„Dlouhodobě jsme upozorňovali na negativní dopady EET na malé živnostníky a v souvislosti s účtenkovou loterií i na protizákonné nakládání s rodným číslem podnikajících fyzických osob," říká Petr Gazdík.

Věra Kovářová a Petr Gazdík

Věra Kovářová a Petr Gazdík

Rozhodnutí Ústavního soudu o EET a naše novela

„Dlouhodobě jsme upozorňovali na negativní dopady EET na malé živnostníky a v souvislosti s účtenkovou loterií i na protizákonné nakládání s rodným číslem podnikajících fyzických osob. V obou případech nám dal ústavní soud za pravdu a my jeho rozhodnutí vítáme. Dnes navíc podáme novelu, která definuje účastníky evidence podle toho, zda jsou plátci DPH. Neplátci by EET podléhat neměli,“ říká předseda STAN Petr Gazdík.

„Podle pana Babiše se rozhodnutí Ústavního soudu negativně podepíše na příjmech obcí. Přitom to byl on, kdo i přes veškeré naše připomínky a opakovanou kritiku odborné veřejnosti prosadil 3. a 4. vlnu. Proto je i zodpovědný za to, kolik peněz obce dostanou,“ říká Gazdík.

Nová vláda a programové prohlášení

„Programové prohlášení vlády je marketingově dobře sestavený kompilát tezí sesbíraný z volebních programů konkurence a průzkumů. Z minulosti ale dobře víme, že program pro ANO moc neznamená, jak se to např. ukázalo v případě změn jejich morálního kodexu hovořící o neslučitelnosti vykonávání voleného mandátu a trestního stíhání politika. Pro nás jsou důležité činy, ne slova vlády, která s největší pravděpodobností nezíská důvěru,“ říká Gazdík.

„První kroky vlády Andreje Babiše předurčují styl její práce – tvrdě odstranit kohokoliv, kdo nebude zcela loajální, bez ohledu na zkušenosti a kompetence. Dokládá to např. fakt, že odbornému náměstkovi Ondřeji Závodskému bylo pár minut po nástupu nové ministryně financí sděleno, že jeho sekce skončí. Přitom není tajemstvím, že Závodský byl kritikem práce Aleny Schillerové,“ říká Gazdík.

Předseda komise pro dohled nad GIBS

„Předseda komise pro dohled nad GIBS nesmí být někdo, kdo v roce 1989 mlátil obuškem studenty. Pro pana Ondráčka opakovaně hlasovat nebudeme. Jsme ale připraveni podpořit koaličního kandidáta, který bude kompetentní a morálně nevyhaslý,“ říká Gazdík.

Hlasování o rozpočtu

„V rámci třetího čtení rozpočtu budeme navrhovat přesun 15,6 miliard korun na odměny učitelů. Nejedná se o plošné navyšování mezd, ale o motivační složku, která bude základem systému motivace a odměňování učitelů. Pokud se vládě nepodaří investovat do vzdělání, nebudeme moci držet krok s vyspělými zeměmi,“ říká členka rozpočtového výboru Věra Kovářová (STAN).

„Považujeme za nutné přidat 28 milionů na podporu mezinárodní mobility mládeže a neziskových organizací, které s mládeží pracují, 250 milionů na rekonstrukce místních komunikací a 300 milionů na rekonstrukci kulturních památek. V neposlední řadě opětovně upozorňujeme na kritický stav kapacit mateřských školek, rodiče napříč zemí nemají kam dát své děti. Převisu žádostem o dotace na výstavbu chceme ulehčit 400 miliony korun, což považujeme za naprostý základ,“ říká Kovářová.

Autor: Karel Kreml, tiskový mluvčí STAN