Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Změny jednacího řádu vlády zavádí imunitu ministrů

Změny jednacího řádu vlády zavádí imunitu ministrů

4. 1. 2018

Předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský dnes vyzval premiéra, aby zvážil některé navrhované změny jednacího řádu vlády. Ty mohou vést k například nižší odpovědnosti ministrů a nefungujícím zákonům. 

Jan Farský

Jan Farský

„Dnes jsem dopisem vyzval premiéra Andreje Babiše ke zvážení navrhovaných změn týkajících se jednacího řádu vlády. Čtyři momenty jsou podle nás zásadní. Zaprvé, premiér vládu koordinuje, nikoliv řídí jednotlivé ministry a nemá být poslední instancí sporů. Návrhy omezují princip kolektivního rozhodování.

Zadruhé, podle návrhu vláda ve svých materiálech nově nemusí uvádět jmenovité hlasování svých členů. Tím se vlastně zavádí nestandardní imunita pro členy vlády a vytrácí se odpovědnosti. Politická i trestněprávní.

Zatřetí, prezident Nejvyššího kontrolního úřadu musí být ze zákona na jednáních vlády přítomen v případech, kdy se projednává zpráva NKÚ. Návrh mluví opačně, proto požadujeme vysvětlení.

Začtvrté, omezením počtu připomínkových míst dojde k omezení zpětné vazby a naroste tak množství úprav zákonů poté, co zjistíme, že v praxi nefungují. Jako by neustále upravované EET nebylo dostatečným varováním před spěchem,“ říká předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský.

„Takovouto snahu vlády zrychlit jednání a předkládání zákonů považuje STAN za nemístnou. Nepotřebujeme více nových zákonů a rychleji přijímaných, potřebujeme co nejkvalitnější zákony,“ dodává předseda STAN Petr Gazdík

Autor: Karel Kreml, tiskový mluvčí STAN