Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Babišovi Českou republiku svěřit nemůžeme

Babišovi Českou republiku svěřit nemůžeme

10. 1. 2018

Klub STAN dnes bude hlasovat proti vyslovení důvěry vlády Andreje Babiše a navrhne hlasovat o jeho vydání k trestnímu stíhání. 

Věra Kovářová, Jan Farský a Vít Rakušan

Věra Kovářová, Jan Farský a Vít Rakušan

Starostové poukazují na rozpory v programovém prohlášení vlády, proti kterému už stihli hlasovat vládní poslanci, a poukazují na doporučení historika Timothyo Snydera, jak se bránit nástupu autoritativního režimu.

„S žádostí o důvěru před nás předstupuje naprosto nedůvěryhodný politik. Na Slovensku je veden ve svazcích STB, u nás vyšetřován z podvodů a orgány EU ho označili za podezřelého ze dvou trestných činů. Takovému politikovi Českou republiku svěřit nemůžeme. Budeme proto hlasovat pro vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k vydání,“ říká předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský.

Při minulém hlasování trvalo vydávání 27 dní. „Dnes už je to 50. den, a ještě přibyla zpráva OLAF. Navíc prezident deklaroval, že druhý pokus o získání důvěry bude pokračováním pokusu prvního, protože jmenuje znovu stejného člověka premiérem. Budeme proto hlasovat i pro přerušení schůze,“ dodává Farský.

„Programové prohlášení vlády je evidentně cár papíru, jelikož vládní poslanci už při hlasování o státním rozpočtu ukázali, že jim o jeho prosazování nejde. V programu je přidání učitelům, peníze na mateřské školky nebo kulturní památky. Všechno zamítli,“ říká poslankyně Věra Kovářová (STAN).

„Loni vyšla v Česku kniha historika Timothyo Snydera Tyranie. V ní varuje před nástupem autoritativních režimů a dává doporučení, jak tomu zabránit. Nepodřizuj se předem, ochraňuj instituce a braň je, varuj se státu jedné strany. Jsme svědky toho, jak některé strany útočí na Senát, chtějí ho zrušit, Sněmovna je podle nich žvanírna. ANO už započalo čistky ve státní správě a přetváří si ji k obrazu svému. Tomu se my nepodřídíme,“ dodává poslanec Vít Rakušan (STAN).

 

Autor: Karel Kreml, tiskový mluvčí STAN