Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Černý den pro obce a kraje. Vláda krade peníze obcí, aby uhasila požár, který sama způsobila

Černý den pro obce a kraje. Vláda krade peníze obcí, aby uhasila požár, který sama způsobila

26. 5. 2020

Dnes je černý den pro obce, města, kraje a především pro jejich občany. Poslanecká sněmovna bude rozhodovat o tom, zda projde návrh kompenzačního bonusu, kterým vláda, i přes své sliby, připraví samosprávy o více než 16 miliard. To znamená, že každá obec dostane na jednoho obyvatele o 1100 korun méně.

Černý den pro obce a kraje. Vláda krade peníze obcí, aby uhasila požár, který sama způsobila

Černý den pro obce a kraje. Vláda krade peníze obcí, aby uhasila požár, který sama způsobila

Možná se ta částka zdá být na první pohled nízká, ale přesto je zcela zásadní. Obec, která má 500 obyvatel přijde o více než půl milionu korun, což výrazný zásah do rozpočtu. A úspory v obecních rozpočtech se projeví v kvalitě života všech občanů,“ upozorňuje poslankyně STAN Věra Kovářová.

„Chceme podpořit malé s.r.o., ostatně už jsme to navrhovali před měsícem. Ale ty peníze musejí jít ze státního rozpočtu, ne si pro ně sahat do rozpočtů obcí, kteří za opatření vlády nemohou. Už dnes mají obce problémy se snížením příjmů, podle předběžných odhadů mohou v důsledku krize způsobenou současnou epidemií přijít až o 20 procent příjmů ze sdílených daní. Pokud jim vláda další peníze sebere, aby ušetřila ze státního rozpočtu, budou obce šetřit na připravovaných investicích. Obce si na rozdíl od vlády peníze tisknout nemohou,“ říká členka rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Kovářová.

Ozývá se nám celá řada starostů s předpokládanými výpadky příjmů mezi 30-40 %. Pokud vládní návrh schválí sněmovna, tak budou muset pozastavit výstavbu nových dětských hřišť, sportovních kabin, cyklostezek, rekonstrukci školních budov, revitalizaci parků nebo zrušit plánované zavedení kanalizací a vodovodů v částech obce. Je to nepříjemné především pro občany všech obcí v České republice.

„Starostové se po celou dobu krize snaží pomáhat spoluobčanů ve věcech, kde stát selhal. V těchto dnech připravují úsporné rozpočty, aby tuto ekonomickou krizi zvládli. Přitom marně doufají v pomoc státu, která nepřišla v době krize a bohužel je naopak stát chce připravit i o ty drobné, které jim ještě v rozpočtech zbývají. Považuji to za záměrný podraz na samosprávy,“ doplňuje předseda Sdružení místních samospráv a europoslanec Stanislav Polčák (STAN).

Senátoři proto připravili změnu, která zodpovědnost za vládní opatření ponechává na vládě, stejně jako oněch 16 miliard ponechává v rozpočtech obcí na potřebné investice.

„Je to rozumné, protože pokud obcím necháme peníze na realizaci připravených projektů, kterých jsou tisíce, tak rozhýbeme lokální ekonomiky v regionech, které mohou ozdravit i tu národní. A především ponecháme peníze občanům v jejich obcích. Hnutí STAN proto bude hlasovat pro senátní návrh a doufáme, že se nám podaří přesvědčit i vládní poslance, aby si uvědomili, že kraje a obce si na rozdíl od vlády tisknout peníze pro vyšší schodek nemohou,“ dodává Polčák.

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN