Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Dobrovolníci pracující s mládeží mohou dostat týden hrazeného volna navíc

Dobrovolníci pracující s mládeží mohou dostat týden hrazeného volna navíc

29. 5. 2020

V Poslanecké sněmovně se dnes bude projednávat návrh na podporu dobrovolníků pracujících s mládeží. Pozměňovací návrh, zavádějící možnost 5 dní dovolené navíc pro vedoucí táborů, trenérů mládežnických sportovních týmů a dalších dobrovolných činností s dětmi, má podporu zástupců všech poslaneckých klubů.

Dobrovolníci pracující s mládeží mohou dostat týden hrazeného volna navíc

Dobrovolníci pracující s mládeží mohou dostat týden hrazeného volna navíc

„Jde o malou, ale nesmírně důležitou změnu. Výchově dětí a mládeže věnují dobrovolníci v průběhu roku stovky hodin svého času bez nároku na finanční odměnu. Když si pak mají ještě brát na tábory nebo sportovní soustředění dovolenou, je to mnohdy už příliš velká překážka. Navrhujeme tak pro ně pět dní dovolené navíc pro potřebu táborů, soustředění,“ říká autor návrhu Jan Farský (STAN). V praxi už možnost dalších dnů dovolené pro instruktory, zdravotníky a další umožňují státní firmy. „Tuto možnost nyní chceme zavést i pro zaměstnance soukromých firem. Když zaměstnavatel volno dobrovolníkům umožní, bude mít nově záruku refundace mzdy nebo platu ze strany státu,“ popisuje změnu oproti stávajícímu stavu poslankyně hnutí ANO Jana Pastuchová. Její kolega Radek Zlesák (ANO) dodává: „Stát by v případě schválení vyplácel soukromým firmám mzdu nebo platu pouze do maximální výše průměrné mzdy.“ Odhadované roční náklady státu se tak pohybují kolem 50 milionů. „Náklady státu budou zcela minimální v porovnání s tím, kolik toho dobrovolníci odvedou pro naši společnost při pravidelné práci s mládeží,“ vysvětluje dopady pozměňovacího návrhu na státní rozpočet poslanec KSČM Stanislav Grospič.

Zákon už dnes zaměstnavatelům umožňuje zaměstnancům pro práci s mládeží zažádat až o tři týdny volna navíc. „I nadále bude záležet na rozhodnutí zaměstnavatele, zda týden dovolené navíc zaměstnancům poskytne. Díky naší jednoduché změně bude ale k odměně výrazně motivován refundací nákladů státem,“ upozorňuje místopředseda ODS Martin Kupka. „Dobrovolníci prokazují české společnosti a státu velkou službu. A to vše zadarmo a ve volném čase. Není nic jednoduššího, aby jim stát alespoň uhradil dovolenou,“ říká jeden z autorů návrhu Jan Hrnčíř (SPD). „Úhrada poskytnuté dovolené však bude platit pouze pro organizace, které provozují činnost k výchově mládeže bez nároku na zisk a jsou minimálně pět let aktivní,“ doplňuje poslankyně Helena Langšádlová z TOP 09.

Návrh se týká odhadem 4000 akcí, kde dobrovolníci fungují jako vedoucí táborů, případně jejich zástupci, pomocníci, instruktoři, zdravotníci, soustavně a bezplatně pracujících nejméně jeden rok před uvolněním s dětmi nebo mládeží. Podporu návrhu vyjádřil i předseda KDU-ČSL Marian Jurečka: „I vedoucí táborů a instruktoři mají vlastní rodiny a své zaměstnání. Pět dní se může zdát na první pohled málo, ale pro ty, kteří volný čas věnují dětem, může být jeden pracovní týden volna velkou odměnou. Z osobní zkušenosti vedoucího dětských táborů vím, jak by tato změna lidem pracujícím s dětmi pomohla.“
 
Nově bude možnost volna použít i pro sportovní soustředění dětí. „Trenéři mládeže jsou často tatínkové od dětí, jejichž práce ve volném čase je často nedoceněna, ačkoli vykonávají nesmírně důležitou službu pro budoucnost českého sportu,“ dodává Milan Hnilička, předseda Národní sportovní agentury. „I tento jednoduchý krok může být motivací pro pokračování ve výchově mládeže,“ uzavírá člen školského výboru za Piráty Lukáš Bartoň.
 

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN