Hlavní stránka Info a média Tiskové zprávy Rakušan: Sněmovna by se měla distancovat od výroků komunisty Filipa a zřídit komisi pro dohled nad chytrou karanténou

Rakušan: Sněmovna by se měla distancovat od výroků komunisty Filipa a zřídit komisi pro dohled nad chytrou karanténou

26. 5. 2020

Poslanci hnutí STAN budou chtít na program současné schůze zařadit dva nové body. Jeden se týká výroků místopředsedy Poslanecké sněmovny Vojtěch Filipa pro ruský armádní web. STAN požaduje, aby se sněmovna od jeho slov distancovala. Poslanec Vít Rakušan bude také znovu navrhovat zřízení dočasné komise pro dohled nad projektem tzv. chytré karantény.

Rakušan: Sněmovna by se měla distancovat od výroků komunisty Filipa a zřídit komisi pro dohled nad chytrou karanténou

Rakušan: Sněmovna by se měla distancovat od výroků komunisty Filipa a zřídit komisi pro dohled nad chytrou karanténou

„Dlouhodobě tvrdíme, že je náročné strpět ve vedení ústavního orgánu třicet let od revoluce komunistu a osobu, která překrucuje naše dějiny, zpochybňuje demokratické hodnoty a opovrhuje členstvím v organizacích NATO a EU. Proto budeme podporovat jeho odvolání,“ přidává se Vít Rakušan k návrhu TOP 09.

Zároveň bude navrhovat usnesení, kterým se Poslanecká sněmovna distancuje od slov svého místopředsedy a předsedy KSČM Vojtěcha Filipa pro ruský armádní web Krasnaja zvezda na téma československých legionářů a fašizace české politiky.

„V každém případě budeme navrhovat, aby se sněmovna distancovala od jeho slov pro ruský vojenský web, kde Vojtěch Filip zpochybňuje zásluhy českých legionářů na vzniku samostatného svobodného Československa. Je naší povinností dát najevo veřejnosti i partnerům v zahraničí, že to není oficiální stanovisko Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, ale pouze jednoho proruského pohunka,“ říká o svém návrhu na zařazení do programu předseda hnutí STAN.

Zřízení "Dočasné komise pro dohled nad využíváním dat od mobilních operátorů, z platebních karet a dalších citlivých údajů v souvislosti se zavedením tzv. chytré karantény" iniciovali poslanci STAN již na začátku dubna. Většina poslanců však zřízení komise zamítla s odůvodněním, že není nutné dát vznik nové komise a doporučila Stálé komisi pro odposlechy věnovat se i chytré karanténě. Tato sněmovní komise však nyní doporučila Poslanecké sněmovně, aby zřídila dočasnou komisi, na což právě poslanci STAN upozorňovali.

„Je v tom nepořádek, přitom stačilo důkladně vyslechnout naše argumenty. Celý projekt chytré karantény pracuje s velmi citlivými daty všech občanů, a proto vidíme jako nutné, aby nad ním byla kontrola - nejen politická, ale také z řad odborníků. Navrhnu z toho důvodu její zřízení znovu a věřím, že si poslanci nyní plně uvědomí nutnost jejího vzniku,“ dodává předseda Rakušan.

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN