Hlavní stránka Info a média Komentáře Velká města přijdou o miliardu, obce si polepší, Gazdík může slavit

Velká města přijdou o miliardu, obce si polepší, Gazdík může slavit

21. 5. 2012

Šéf Starostů a nezávislých Petr Gazdík má důvod k velkému úsměvu. Podařilo se mu prosadit klíčovou věc pro jeho hnutí. Menší obce získají více peněz při rozdělování daní, zatímco Praha, Brno, Ostrava a Plzeň přijdou o 1,1 miliardy korun. Koalice to chce schválit bleskově, už na červnové schůzi poslanců.

 

Petru Gazdíkovi se podařilo v koalici prosadit jeden z hlavních bodů jeho hnutí Starostové a nezávislí. Velká města přijdou o miliardu, menší obce dostanou přidáno. | foto: ČTK
ODS a TOP 09 se Starosty se na tom dohodly, a podařilo se jim tak vyřešit jeden z významných sporů, který měsíce zaměstnával vládní koalici. Už ve středu na schůzi vlády přinese návrh na změnu rozpočtového určení daní ministr financí Miroslav Kalousek.
 
"Naše nepřekročitelná podmínka byla, aby menší obce dostávaly alespoň 9 000 korun na jednoho obyvatele, zatímco teď je to zhruba 6 800. Pro ODS zase bylo nepřijatelné, aby čtyři největší města přišla o víc než právě o tu miliardu," popsal iDNES.cz Gazdík, o co se ve vládní koalici hrálo, než si vyjednavači plácli. Za ODS se jednání účastnili premiér Petr Nečas a šéf poslanců Zbyněk Stanjura, za TOP 09 se Starosty Gazdík a Kalousek.
 
Nyní dostávají čtyři největší města v republice zhruba 4,5krát více na jednoho obyvatele než nejmenší obce. A TOP 09 spolu se Starosty a nezávislými trvají na tom, že by se měl tento poměr snížit. "Vzhledem k tomu, že červnová schůze Sněmovny bude trvat tři týdny a ani opoziční ČSSD zatím nesignalizovala problém s návrhem, navrhneme zkrácení lhůt pro projednávání a schválení zákona ve Sněmovně již v červnu. V prvním, druhém i třetím čtení," uvedl Gazdík.
 
Praha by podle kompromisu, k němuž došly ODS a TOP 09, měla přijít ročně o 650 milionů, Brno o 203, Ostrava o 158 a Plzeň o 90 milionů korun ročně.
 
Spor v koalici vyvolávalo to, že původně Kalousek navrhoval čtyřem největším městům vzít okolo pěti miliard korun. To bylo pro ODS nepřijatelné a označovala to za "zbojnický návrh" (více o výhradách Nečase najdete zde)
 
Celkově se na daních mezi obce rozdělí o 12 miliard korun více
Mírně si pohorší i zhruba 380 úplně nejmenších obcí do 200 obyvatel, které ale mají velkou rozlohu. Celkově se do rozpočtového určení daní přidá 12 miliard korun, zejména na úkor národních dotačních titulů.
 
"Ano, mohu potvrdit, že jsme se na tom domluvili. Několik měsíců jsme trpělivě hledali kompromis. I ta miliarda bude pro největší města bolestivá, ale je třeba si uvědomit, že to pro ně bude znamenat pokles příjmu o tři a méně procent, takže se s tím určitě nějak vypořádají," řekl iDNES.cz šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Předpokládá, že až návrh ve středu schválí vláda, nemusel by být ve Sněmovně vyhrocený boj mezi vládou a opozicí.
 
"Pokud bude vůle od opozice zkrátit lhůty pro projednávání, rádi bychom to kompletně schválili už v červnu, když zkrácené projednávání zavetují, tak to schválíme na další schůzi," uvedl Stanjura.
 
ODS i TOP 09 a Starostové shodně předpokládají, že jejich společný návrh podpoří i poslanci z platformy Karolíny Peake, která po odchodu z Věcí veřejných zakládá stranu LIDEM. Až vnitro potvrdí registraci nové strany, což by měla být formalita, měla by být podle Stanjury podepsána i nová koaliční smlouva.
 
Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/ods-a-top-09-se-dohodly-na-financovani-obci-a-mest-fre-/domaci.aspx?c=A120521_102352_domaci_kop

Autor: zpravy.iDNES.cz