Hlavní stránka Info a média Komentáře Naděje pro lidi v exekucích? Existuje

Naděje pro lidi v exekucích? Existuje

30. 8. 2022

V České republice se dlouhodobě potýkáme s velkým počtem lidí, kteří jsou v dluhové pasti. Mají vícečetné exekuce a téměř nulovou naději na to, že by jednoho dne mohli být mimo vliv a působení exekutora. 

Naděje pro lidi v exekucích? Existuje

Naděje pro lidi v exekucích? Existuje

Když na novely příslušných zákonů v minulém volebním období tlačil Jan Farský, nazval to exekuční pandemií. A přes to, že zejména jemu se některé posuny k lepšímu podařily, stále nemáme vyhráno. A to ani zdaleka. 
I proto jsme v Poslanecké sněmovně již podruhé schválili možnost odpuštění dluhů vůči státu. I při druhém milostivém létě, nutno dodat: odehrávajícím se však na podzim, musí dlužníci projevit aspoň základní zájem o odpuštění dluhů, a je to tak správně. V čem ale jako stát, možná lépe řečeno jako společnost, selháváme, je v propagaci tak užitečného “nástroje”, v aktivním vyhledávání těch, kterých by se tato akce mohla týkat, v jejich motivaci. A co si budeme povídat, situace byla dovedena do takového stavu, ve kterém jsme nechali mnoho lidí tak dlouho, že už ani pomoc neočekávají, nechtějí, nevěří. Jestli je něco průšvih tak je to to, že si tu aktivně vytváříme společnost, která nebude mít zájem podílet se na budoucnosti. Nedozírný problém. 
Do toho tu máme nezákonné exekuce. Podle odhadů jich je statisíce, přičemž jsou vedeny s vědomím exekutora i soudu, ale bránit se musel (a vlastně dodnes musí) dlužník sám. I v tomto ohledu toho hodně podnikáme, sešli jsme se se zástupci Ministerstva spravedlnosti a vytváříme prostor pro debatu s odbornou veřejností, která hlásí jak to vypadá v terénu, v regionech. 
Jistě se ptáte na systémové řešení problému. To pomalu přichází, respektive, pokud to nepokazíme, mohlo by přijít a pomoct opravdu efektivně. Novela insolvenčního zákona. Oddlužení trvající jen 3 roky, snižovat bariéry pro vstup do něj. Bude to velký politický boj, to přiznávám. Ale za STAN víme, co přesně chceme. 

Autor: Barbora Urbanová