Hlavní stránka Hrabová Ostrava-Hrabová K politice Elektromobilita – jedna z hlavních příčin nadcházející krize

Elektromobilita – jedna z hlavních příčin nadcházející krize

    Hrabová si pořídila už druhý elektrický automobil. Po roztomilém miniautíčku, jehož potřebnost patří k tajemstvím vesmíru, kupujeme podivný náklaďáček s korbou menší, než kabina řidiče. Je vidět, že se snažíme jít s dobou. Hlavně ty dotace! Za žďorb v ceně milion korun dáme „jen“ 300.000,- Kč. Napadá mne nekorektní myšlenka - nebyl by lepší dieselový traktor? Na rozdíl od této nepraktické hračky by zvládl hrabat sníh a převářet náklad celý den a ještě by na laně přitáhl naši elektromobilní flotilu, až se jí vybijí baterky.

    Hybnou pákou elektromobility v EU jsou Němci. Podle diktátu zelených aktivistů nejprve zničí svou energetiku, když nahrazují atomové bezemisní elektrárny větrníky a soláry, přičemž dále těží uhlí pro fosilní elektrárny (?!). Jako by to nestačilo, do roku 2030 nutí automobilky nesmyslnými emisními limity přestat vyrábět konvenční motory do aut. Holedbali se, že již v r. 2020 prodají milion elektroaut. Realitou je pouhá desetina  plánovaného počtu. Jsou příliš drahá, nepraktická a ojetá jsou zcela neprodejná. Chybí síť nabíjecích stanic a nabíjení stále trvá dlouhé hodiny. Baterie proti „zaručeným“ předpovědím zelených vizionářů nezlevňují a tím cena elektroaut zůstává vysoká. Dotace pro všechny zájemce jsou nereálné, jednalo by se o desítky miliard v eurech. K běžnému použití jdou vhodná pouze elektrická miniautíčka ve velkých městech. Jejich majitel musí mít možnost nabíjet přes noc nejlépe ve vlastní garáži a do práce jezdit jen několik málo kilometrů. Nejlevější takové autíčko ovšem stojí přes 400 000,- korun, což je dvojnásobek klasické konkurence. Na venkově a při jízdě po dálnicích jsou k ničemu.

    Automobilky byly administrativou Bruselu přinuceny pod tlakem emisních norem začít vyrábět elektroauta masově. Do jejich vývoje a výroby nuceně investovaly obrovské prostředky, ale odbyt stagnuje a automobilkám nyní reálně hrozí obrovské pokuty za prodej spalovacích motorů. Elektroauta dokáží v Asii vyrobit levněji díky levné práci. Konvenční auta tedy budou muset výrazně podražit a východisko je jediné – ekonomická krize. Elektomobilita bude jedním z jejich hlavních příčin. Dovedete si představit ekonomiku ČR bez automobilek?

    Němci jsou specifický a pracovitý národ. Po etapách nacionalismu s vyústěním do dvou světových válek se dostali ekonomicky na světovou špičku ve strojírenství, stali se hospodářským tahounem EU a rozhodli se, že zase jednou spasí svět. Začali s ekonomickými migranty, kterých přijali takové množství, že nyní nevědí, co s nimi a zcela si nabourali vnitřní bezpečnost a sociální smír. Pak si ve svatém nadšení začali ničit ekonomiku a průmysl snahou o překotné přebudování na alternativní zdroje energie. Neřešili, co nastane, když slunce zapadne a nebude foukat vítr. Nyní jejich sociální inženýrství vrcholí ničením automobilového průmyslu. USA a asijské státy s  Čínou v čele už se nemohou dočkat, jak Němce na globálním trhu nahradí. Přes tyto oběti to nebude fungovat. Není k dispozici dostatek proudu na nahrazení klasických benzínových nebo dieselových motorů elektrickými. Nevyděláme na jejich pořízení a stát nemá prostředky na dotace. Nemáme k dispozici dostatek surovin pro výrobu baterií, zejména lithia a kobaltu. Neumíme je ekologicky vyrobit a navíc užitná hodnota elektrovehiklů se zdaleka nevyrovná spalovacím motorům. Nedokážeme postavit dostatek nabíjecích stanic po celé EU. I kdybychom to dokázali, nemáme k dispozici dostatek proudu pro jejich provoz. Nevyhnutelně dojde k násobnému zvýšení ceny elektrické energie, protože když je něčeho málo, je to vždy drahé. A co je nejhorší? Nespasíme tímto způsobem planetu. Výroba elektroaut je „díky“ bateriím 2x náročnější na produkci CO2, než u nynějších aut, nabíjejí se totiž elektřinou z fosilních elektráren. Vše se děje překotně, pod praporem jediné správné ideologie a jediné pravdy, která je aktivisty prosazována zcela bezohledně, bez ohledu na následky. Navíc se tak děje s pocitem jakési samolibé civilizační nadřazenosti a zpupnosti, který nejlépe dokumentují slova mladičké švédské studentky Grety: „Jak se opovažujete?!“ Když Němci přijmou nějakou novou vizi a ideologii, pak je nic na světě nezastaví. Stačí se podívat do historie. Čekají nás těžké časy. Kéž bych se mýlil.

 

MUDr. Rostislav Gromnica, Ph.D.