Hlavní stránka Volby Archiv Senátní volby 2016 Nejnovější informace Senátoři STAN: Úředníkům zůstane jejich beztrestnost

Senátoři STAN: Úředníkům zůstane jejich beztrestnost

27. 4. 2016

Senát dnes zamítl návrh senátorů z klubu Starostové a nezávislí, kteří chtěli zavést odpovědnost státních úředníků za způsobenou škodu. Bude nadále na libovůli státu, zda škodu vymáhat po chybujícím úředníkovi bude, nebo ne.
Senátoři STAN: Úředníkům zůstane jejich beztrestnost

Senátoři STAN: Úředníkům zůstane jejich beztrestnost

"Chtěli jsme jednoznačnou odpovědnost úředníků, státních zástupců a dalších představitelů státní moci za jimi způsobené škody. Mělo jít o jednoduchou, ale významnou změnu: aby stát škodu vymáhat musel," vysvětluje předseda senátorského klubu STAN Jan Horník, který nechápe argument odpůrců předloženého návrhu, že věc má předložit vláda svým návrhem. „Vždyť vláda ve Sněmovně prokazuje už více než dva roky, že je nečinná. Kolegové senátoři jen hledali hloupé alibi, jak nadále umožnit úředníkům být neodpovědní,“ dodává Horník.
 
Proti se ale postavil nejsilnější klub v Senátu - sociální demokraté, kterým pomohla část senátorů za ODS a klub SPO, KSČM a Severočech.
 
"Je paradoxní, že návrh STAN odmítl Senát ve stejný den, kdy navrhl naopak zpřísnit trestní odpovědnost firem. Naproti tomu úředníci zůstanou fakticky beztrestní," upozorňuje místopředseda STAN a europoslanec Stanislav Polčák. Ten se také podivil, že nikomu ze Senátu nevadilo, že povinnost vymáhat škodu mají stanoveny obce a kraje. Pro stát však zákon skýtá prvky libovůle. „Takový přístup je nerovný, libovolný. Senát nesplnil očekávání plnit roli garanta rovných práv,“ říká Polčák.
 
STAN upozorňuje, že nyní stát vymáhat škodu pouze může - ale činí tak jen v naprostém minimu případů.
 
"Spoléhat se na moudrost Senátu bylo zjevně příliš optimistické," komentuje dnešní hlasování Stanislav Polčák a dodává, že tím pokusy hnutí Starostové a nezávislí zavést povinnou odpovědnost úředníků nekončí.
 
tiskové oddělení STAN

Autor: Tiskové STAN