Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Vedení kraje hazarduje se zdravím svých občanů

Vedení kraje hazarduje se zdravím svých občanů

12. 12. 2023

Nová nemocnice nebude. To prosadilo vedení kraje na jednání Zastupitelstva dne 11. 12. 2023, když zrušilo několik let trvající investiční záměr k výstavbě nové krajské Baťovy nemocnice. O co hůře, koalice k řešení situace s krajskou nemocnicí za dobu svého působení prakticky nic neudělala.

MUDr. Miroslav Adámek, člen krajského Zastupitelského klubu STAN.

MUDr. Miroslav Adámek, člen krajského Zastupitelského klubu STAN.

"Výstavba nové nemocnice byl dobrý projekt. Pokud nebude, je nezbytné se postarat o personální zajištění lékařských služeb a udržení jejich kvality, což za stávající situace ve staré nemocnici nebude vůbec snadné," říká MUDr. Miroslav Adámek, krajský zastupitel (STAN).

Vedení kraje odůvodňuje zrušení záměru výstavby nové nemocnice tím, že v průběhu let 2020-2023 došlo také k výraznému nárůstu cen stavebních materiálů, k vysokému nárůstu nákladů na energie a dalších nákladů, které by výrazně ovlivnily celkovou částku investičních výdajů NKBN. To jsou ale zcela zástupné problémy. Copak rekonstrukce stávající nemocnice se obejde bez pořízení stavebních materiálů a bez využití energií? Leda by to došlo do fáze, že stará nemocnice nám doslova "spadne na hlavu", čímž se s nadsázkou řečeno ušetří za bourací práce.

"Kromě zaměření pozornosti na to, co se bude dít se stávající nemocnicí, je nutné sledovat také to, jakým způsobem kraj využije naspořené finance, které měly být využity na výstavbu nemocnice nové. Navíc je škoda, že přestože již 6 let požadujeme podrobnou srovnávací studii výstavby nové a rekonstrukce staré nemocnice, dodnes nám nebyla vedením kraje předložena. Doposud nás nikdo nepřesvědčil o výhodnosti rekonstrukce staré nemocnice," doplňuje Miroslav Adámek.

Na jednání krajského zastupitelstva byl předložen rovněž návrh rozpočtu kraje pro rok 2024. Členové krajského Zastupitelského klubu STAN se shodli, že návrh nepodpoří, neboť z něj není patrné, jakým směrem se na jeho základě bude kraj ubírat a mimo jiné v něm chybí hlavní nosná investice.

Zastupitelstvo na své pondělní schůzi hlasovalo i o udělení finanční odměny výherci soutěže Vesnice roku 2023. "Za Zlínský kraj byla oceněnou obcí Ostrožská Lhota. Jsem ráda, že jsem mohla svým hlasem podpořit schválení poskytnutí finančního daru pro tuto vítěznou obec," uvedla Eliška Olšáková, členka krajského zastupitelstva a rovněž poslankyně za STAN.

Autor: Marek Smetana