Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Tiskové zprávy Sněmovní komise k Bečvě se chce zabývat zejména případnými úpravami zákonů

Sněmovní komise k Bečvě se chce zabývat zejména případnými úpravami zákonů

1. 8. 2021

Sněmovní vyšetřovací komise k loňské ekologické havárii v řece Bečvě chce zejména zjistit, zda k reakcím na takové události nejsou potřebné úpravy zákonů. Vyplynulo to z vyjádření členů po páteční úvodní schůzi. Komise si stanovila plán práce i seznam lidí, které chce vyslechnout. Příští schůze se uskuteční v pondělí 9. srpna na krajském úřadu ve Zlíně.

Petr Gazdík, poslanec Poslanecké sněmovny PČR

Petr Gazdík, poslanec Poslanecké sněmovny PČR

Petr Gazdík zdůraznil, že úkolem komise není zasahovat do živé policejní kauzy a vyšetřit, kdo Bečvu otrávil. “Naším úkolem je zjistit, proč fatálním způsobem selhaly při této havárii orgány státní správy,” prohlásil.

Opozice iniciovala vznik komise zejména kvůli vleklému vyšetřování a nejasnostem s ním spojeným. Vyšetřovatel koncem června obvinil jednoho člověka a jednu firmu z oblasti Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku. 

Ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly loni 20. září, podle odborníků poškodily biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.

Zdroj: ČTK

Autor: Aleš Durďák