Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Vysokorychlostní železnice v Olomouckém kraji

Vysokorychlostní železnice v Olomouckém kraji

21. 5. 2024

Jedním z prvních krajů, kde se již pracuje na výstavbě vysokorychlostní železnice, tzv. VRT, je Olomoucký kraj.

 

Připravovaná stavba takřka 65 kilometrů vysokorychlostní trati s označením Moravská brána, vedoucí z Prosenic u Přerova přes Hranice do Ostravy nyní prochází podrobným posouzením vlivu na životní prostředí.

Finální varianta projektu u Klokočí

Finální varianta projektu u Klokočí

Vzhledem k tomu, že v jižní části naší obce Klokočí povede VRT jen několik desítek metrů od rodinných domů, je příprava stavby v obci žhavé téma. Při obou veřejných projednáváních byla hojná účast, lidé se nás často ptají, jak projekt pokračuje, zda máme nějaké nové informace. Je pochopitelné, že lidé žijící v bezprostřední blízkosti přepravované tratě mají obavy, jaké negativní vlivy jim to přinese.

Jako starosta obce oceňuji otevřenou komunikaci ze strany Správy železnic a projekční kanceláře AFRY, kdy obec i občané jsou bráni jako rovnocenní partneři a je jim nasloucháno. To rozhodně při přípravě takto významných a velkých staveb není bohužel zcela běžné. Projektanti po řadě konstruktivních jednáních s vedením obce přistoupili s pečlivostí a zodpovědností k hledání optimálního technického řešení a umístění této významné stavby v okolí naší obce. Díky tomu jsme se od původního 20 metrů vysokého betonového „monstra“ dostali k trati umístěné na náspu, k trati s velkou šanci dobře splynout se stávající krajinou a co nejméně obtěžovat obyvatele obce Klokočí a celého regionu Moravské brány.

Dle mého názoru VRT zásadně změní veřejnou železniční dopravu. Výrazně zkrátí časy přepravy na delší vzdálenosti, přiblíží nás ekonomickým centrům jako je Brno či Praha. Jsem přesvědčen, že nám to pomůže zastavit vylidňování některých regionů. Dalším přínosem je jistě i to, že se uvolní přetížené stávající tratě pro regionální osobní dopravu a nákladní přepravu. Řekl bych, že až se zprovozněním VRT u nás železnice vstoupí do 21. století.

Marek Dohnal, starosta Klokočí, předseda oblastní organizace Přerovsko