Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Starostové představili kandidátku do krajských voleb v čele s Peckovou. Ondřej Lochman míří do Senátu

Starostové představili kandidátku do krajských voleb v čele s Peckovou. Ondřej Lochman míří do Senátu

21. 5. 2024

Středočeská organizace Starostů dnes představila kandidátku pro podzimní krajské volby. Povede ji stávající hejtmanka Petra Pecková, jejíž pozici v čele kandidátky potvrdila krajská organizace už letos v únoru. Z předních příček dále kandidují stávající radní pro oblast financí a dotací a starosta Kolína Michael Kašpar, radní pro veřejnou dopravu a mobilitu Petr Borecký a radní pro oblast vzdělávání a sportu Milan Vácha. Na Sněmu si také schválili kandidáta do Senátu, jímž je dosavadní poslanec Ondřej Lochman.

Starostové představili kandidátku do krajských voleb v čele s Peckovou. Ondřej Lochman míří do Senátu

Starostové představili kandidátku do krajských voleb v čele s Peckovou. Ondřej Lochman míří do Senátu

„Rádi bychom dotáhli změny, které jsme ve středních Čechách nastartovali. Jsem vděčná, že mám za sebou tak dobrý tým kolegů, se kterými jsme společnými silami zvládli kraj provést covidovou i migrační krizí. Na lidech mi vždycky záleželo, pracovala jsem pro ně, považuji je za své šéfy a na tom se nic nezměnilo a nikdy nezmění,” uvedla na Sněmu hejtmanka Pecková. Do krajských voleb jdou Starostové s programem, který obsáhne se svými realistickými ale současně ambiciózními návrhy široké spektrum oblastí. Mimo jiné míří na zodpovědné hospodaření s cílem snížit infrastrukturní dluh kraje během příštích čtyř let o 20 procent nebo bojovat za spravedlivé nastavení rozpočtového určení daní. V rámci dopravy, která spolu se školstvím patří mezi priority, plánují dokončit modernizační plán krajské veřejné dopravy a zajistit její udržitelnost. Starostové myslí ale i na opravu 1 000 kilometrů silnic a posílení krajské sítě škol, kdy postaví gymnázia v Černošicích a Jesenici a rozšíří kapacity gymnázií v Hostivici, Berouně a Říčanech. 

„V oblasti veřejné dopravy jsme provedli v uplynulých 4 letech největší změny za posledních 15 let existence Středočeského kraje. Jmenovat mohu například standardy dopravní obslužnost, které přinesly zásady férového spolufinancování dopravy obcemi nebo historicky první soutěže na autobusové dopravce. V příštím volebním období bychom chtěli realizovat soutěže na železniční dopravce a zavést systém veřejné dopravy na zavolání. Rádi bychom také připravili a uvedli v život modernizační plán pro středočeské silnice, který bude znamenat 50 miliard Kč na rekonstrukci krajských komunikací“ představil Petr Borecký. 

Stávající radní na kandidátce doplňují také nové tváře. Ze čtvrtého místa kandiduje místostarostka Dobříše Jindřiška Romba, která se aktivně věnuje oblasti školství a vzdělávání. Ze sedmého místa se do krajských voleb chystá také starostka Chýně Anna Chvojková, která kandiduje jako nezávislá kandidátka. Ze čtrnáctého místa ji pak doplňuje členka středočeského krajského výboru Starostů Markéta Škodová. Kandidátku podpoří z posledního místa poslankyně Starostů a místopředsedkyně sněmovního zahraničního výboru Barbora Urbanová. Stejně tak svá jména připojí  1. místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Věra Kovářová, příbramský senátor Petr Štěpánek, senátor za Louny Ivo Trešl a senátor z Kolína Pavel Kárník. 

Předposlední místo na kandidátce patří poslanci Starostů Ondřeji Lochmanovi, který se bude ucházet o funkci senátora v obvodu č. 38 Mladá Boleslav. „Našemu regionu chybí senátor, který je s lidmi, zajímá se o problémy obcí a měst a aktivně je řeší. Mohu nabídnout zkušenosti se správou malých obcí, města, kraje i parlamentu. Místo slibů za mnou stojí odvedená práce v našem regionu. Ve své práci v regionu chci pokračovat, a naopak se na Mladoboleslavsko a český ráj soustředit ještě více. Voliči ať rozhodnou, zda je osloví pouhé sliby, nebo zkušenost a práce, kterou třeba i já mám za sebou,” shrnul Lochman.