Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Petr Galatík k tématu státního dluhu

Petr Galatík k tématu státního dluhu

2. 6. 2021

Petr Galatík, předseda Oblastního sdružení STAN Kroměříž, ale také jednatel výrobních a zemědělských firem, odpovídá na anketní otázku, týkající se státního dluhu.

Ing. Petr Galatík, předseda Oblastního sdružení STAN Kroměříž

Ing. Petr Galatík, předseda Oblastního sdružení STAN Kroměříž

Český stát dluží půlbilionu korun, tato těžce představitelná suma se letos ještě zvýší. Jde o zadlužování budoucnosti, tedy našich dětí, jak předvídají ekonomové?

Bezmála v celém světe je „ moderní „ žít na dluh, týká se to občanů a týká se to i států. Česká republika je někde ve středu pomyslného žebříčku, pryč je doba kdy jsme byli na tom nejlíp. Pár suchých čísel: Státní dluh činí cca. 2.150.550.000.000,- Kč, každou sekundu se v průměru zvyšuje o 9487,- Kč, každý občan ČR včetně miminek má dluh
více jak 200.000,- Kč. Toto už rozhodně nevypadá tak dobře. Roky konjuktury jsme využili pouze na zastavení růstu státního dluhu, nic víc a nic míň. Ze státním dluhem úzce souvisí státní rozpočet. Schodek státního rozpočtu během pandemie narostl do neuvěřitelných rozměrů, na konci dubna tohoto roku činil 192 miliard, prostým výpočtem by to na konci roku 2021 mohlo být 576 miliard.
To už je opravdu problém. Mělo by se s tím něco dělat. Třeba šetřit ? Ale to nejde máme zase ty „nešťastné „ volby a jak získat nějaké voliče ? Přidáme důchodcům, přidáme zaměstnancům státu, přidáme těm, kteří by nás mohli volit. Co to způsobuje? Přidáváme nevýrobní státní oblasti, přidáváme tam, kde už teď se žije výrazně na dluh. Pracující ve výrobní oblasti se ptají proč nám se nepřidá? Vidí to všude okolo, je to ve zprávách, v novinách. Odpověď zaměstnavatelů je jednoduchá, protože by nás převálcovala konkurence. Výrobní oblast hlídá ta pověstná „neviditelná ruka trhu „. Samozřejmě zaměstnavatelé budou nuceni platy zvyšovat, ale musí růst produktivita práce, tzn. chceme více peněz musíme lépe a efektivněji pracovat. Toto ovšem opravdu bolí.
Je to tak v celé naší společnosti? Rozhodně není. Pravidlo růst produktivity a efektivity práce a služeb státu, rovná se růst platů a naopak, moc neplatí. Kdyby to platilo marně bych nehledal do firmy administrativní pracovnici se znalostí angličtiny, skladníka a zahradníka.

Autor: Ing. Petr Galatík

Autor: Aleš Durďák