Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Krajští zastupitelé STAN: Hlasujeme pouze pro to, čemu můžeme důvěřovat

Krajští zastupitelé STAN: Hlasujeme pouze pro to, čemu můžeme důvěřovat

4. 3. 2024

Zastupitelé krajského zastupitelského klubu STAN nepodpořili návrh rady kraje týkající se přesunu rozpočtových prostředků z loňského roku do roku 2024. Tyto peníze ve výši 400 milionů Kč. byly uspořeny na výdajích a více než polovina z nich nemá zřetelně definovaný budoucí účel využití.

Eliška Olšáková a Tomáš Pifka - krajský Zastupitelský klub STAN.

Eliška Olšáková a Tomáš Pifka - krajský Zastupitelský klub STAN.

V tomto smyslu vznesla na jednání Zastupitelstva Zlínského kraje dotaz Eliška Olšáková, poslankyně a zastupitelka kraje za STAN. "O takové částce nelze rozhodovat jen tak a doufat, že prostředky budou patřičně a hospodárně využity. Navíc odpověď člena rady na můj dotaz nebyla zcela přesvědčivá. Dle něj jde o prostředky určené na drobné investiční akce (cca 45 milionů korun), které se nestačily zrealizovat v roce 2023, a dále  ostatní výdaje Zlínského kraje ( cca 192,1 mil. Kč), nemají konkrétní podobu a slouží jako rezerva," okomentovala situaci Eliška Olšáková.

Obdobně to vidí i další členové Zastupitelského klubu STAN. "Souhlasím s kolegyní Olšákovou. Pokud máte rozhodovat o téměř čtvrt miliardě, která měla být v ideálním případě využita už v minulém roce, ale to se bohužel vedení kraje nepodařilo, potřebujete vědět, kam tyto prostředky potečou. To jsme se při vší úctě na jednání zastupitelstva nedozvěděli." Doplnit předseda Zastupitelského klubu STAN, Tomáš Pifka.

Členové zastupitelského kluby STAN naopak podpořili aktualizovanou Strategii rozvoje Zlínského kraje 2030. Aktualizace SRZK 2030 byla zpracována ve spolupráci ekonoma Ing. Petra Zahradníka, který je mimo jiné poradcem ministra pro evropské záležitosti (STAN) a pracovníků Odboru strategického rozvoje kraje Krajského úřadu Zlínského kraje, s využitím pracovních skupin, složených z odborníků napříč Zlínským krajem. Strategie určuje základní směry rozvoje Zlínského kraje v dlouhodobém horizontu.

Zastupitelský klub STAN uznal za vhodné podpořit také apel na vládu ohledně financování regionálního školství. Ve Zlínském krajii totiž chybí částka 66,6 mil Kč (tomu odpovídá chybějících 130 úvazků nepedagogů).

Autor: Marek Smetana