Hlavní stránka Regiony Zlínský kraj Kauza Bečva - mnozí se ještě zapotí.

Kauza Bečva - mnozí se ještě zapotí.

20. 9. 2022

Právě teď jsou tomu přesně 2 roky od doby, kdy začaly hromadně hynout desítky tuny ryb v Bečvě. Po celou tu dobu usilují vyšetřující orgány a instituce, zejména  vsetínští kriminalisté a soudní znalec, o nalezení viníka havárie. Východiskem k jejich práci jsou zjištění ČIŽP z prvních hodin a dnů po havárii. A dokonce toho "viníka" našli. 20 km od místa katastrofy. Přitom daleko blíže nad místem úhynu ryb sídlí chemička.

Petr Gazdík, poslanec PČR

Petr Gazdík, poslanec PČR

Naštěstí jsou ale další lidé, kterým směřování vyšetřování není lhostejné a stále jednají ve prospěch spravedlivého rozuzlení kauzy. Jednak jsou to místní rybáři v čele s předsedou Stanislavem Pernickým. Nebo páni profesoři, kteří předkládají důkazy o tom, že oficiální verze vyšetřování je v rozporu s přírodními zákony i selským rozumem. Viz například jejich aktuální prohlášení.


Osobně jsem se v posledních dvou letech rovněž pustil do boje s větrnými mlýny. Podával jsem interpelace na tehdejšího ministra životního prostředí Richarda Brabce a ministra vnitra Jana Hamáčka. Zaslal jsem podnět kvůli nedůvěryhodnému vyšetřování kauzy na GIBS. Také jsem předal stížnost na postupy ČIŽP při šetření havárie a nakonec i trestní oznámení na podezření pro zneužití pravomoci úředního činitele, respektive na zločinné spolčení. Ve většině případů mně bylo sděleno, že je vše v pořádku, až na menší "bezvýznamná" pochybení, která by stejně neměla vliv na výsledek vyšetřování. V souvislosti s podaným trestním oznámením jsem si připadal jako horký brambor. Od Nejvyššího státního zastupitelství, kterému jsem své trestní oznámení zaslal, jsem se přes krajské SZ a okresní SZ dostal až zpět ke vsetínským kriminalistům, kteří tím pádem měli vyšetřovat sami sebe, zda v průběhu kauzy nepochybili, či se dokonce zločinně nespolčovali. Tento postup se nepozdával ani nejvyššímu žalobci Stříži. Reagoval jsem ještě podnětem pro podezření z podjatosti příslušného orgánu při šetření sebe sama.


Naopak obžaloba státního zástupce se dostala až k Okresnímu soudu ve Vsetíně. Ten naštěstí zachoval duchapřítomnost, obžalobu doslova rozcupoval a vrátil k došetření.


V současném volebním období jsem mnohokrát navrhoval svým kolegům ve sněmovně i ve vládě, abychom obnovili fungování sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Setkal jsem se se souhlasnými názory, ovšem dobíhající pandemie a vzniknuvší ruská agrese na Ukrajině nás zaměstnala nadmíru. A navíc k tomu všemu se hnutí ANO a SPD rozhodlo, že budou z opozice maximálně možně a za hranicí únosnosti blokovat jednání sněmovny. To mělo za následek v konečném důsledku mnoho promarněných dnů a týdnů, kdy by za příznivějších okolností bylo možné řádně pracovat.


Nicméně při nejbližší příležitosti jsem znovu připraven předložit k projednání vládní koalici návrh na obnovení vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. O nutnosti její obnovy jsem přesvědčen od ukončení působnosti původní komise, v jejíž závěrečné zprávě jsme se k její budoucí obnově dokonce nepřímo zavázali. Cituji ze závěrečné kapitoly zprávy: "S ohledem na výše uvedené by bylo vhodné v příštím volebním období Poslanecké sněmovny tuto komisi opět zřídit, dát pro její činnost další časový mandát, aby mohla komise detailněji svoji práci dokončit."
 

Autor: Petr Gazdík