Hlavní stránka Regiony Vysočina V Chotěboři vzniká nové muzeum. Bude to něco, co jinde v Čechách není, slibuje místostarosta David Šafránek

V Chotěboři vzniká nové muzeum. Bude to něco, co jinde v Čechách není, slibuje místostarosta David Šafránek

21. 1. 2022

Řeka Doubrava „protékající“ celou budovou, interaktivní prvky a v neposlední řadě originální scénář. V Chotěboři vzniká nové městské muzeum, které, jak místostarosta David Šafránek říká, nebude mít v Česku obdoby.

V Chotěboři vzniká nové muzeum. Bude to něco, co jinde v Čechách není, slibuje místostarosta David Šafránek

V Chotěboři vzniká nové muzeum. Bude to něco, co jinde v Čechách není, slibuje místostarosta David Šafránek

Vzniku moderního muzea paradoxně pomohla nutnost stěhování z původních prostor na chotěbořském zámku. „Hledali jsme vhodné místo a to jsme našli v budově bývalé pošty. Ta je architektonicky zajímavá a navíc s velmi dobrou polohou – na náměstí, hned naproti úřadu. Tak jsme ji koupili,“ vzpomíná David Šafránek.

Budovu nechají kompletně přestavět. V podstatě z ní během rekonstrukce zůstanou jen obvodové zdi a střecha. Po dokončení prací v ní kromě muzea najde nové místo informační centrum, stálá expozice, galerie i sezonní a tematické výstavy. Vejde se do ní i nový sál, v němž bude například zasedat zastupitelstvo.

Expozice dostane opravdu velkorysý prostor a s ním i šanci na své rozšíření. „Nechtěli jsme tam stěhovat stále se zmenšující výstavičku ze zámku, takže jsem se do toho více vložil a začali jsme chystat něco úplně jiného,“ vypráví David Šafránek.

Ústředním motivem nových prostorů bude řeka Doubrava, která je s Chotěboří neodmyslitelně spjatá. „Přišlo nám dobré propojit to právě s ní. Výstava ale samozřejmě nebude jen o ní. Bude spíš takovým průvodcem celého děje muzea,“ prozrazuje chotěbořský místostarosta.

Velkou předností nově vznikajícího muzea pak bude především jeho interaktivita. „Klasických muzeí je republika plná. My chceme něco, co jinde v Čechách není, takže jsme to celé pojali trochu netradičně,“ podotýká David Šafránek.

Milovníci nejen historie se tak už příští rok mohou těšit na libreto, které napsal profesor Michal Stehlík z Národního muzea, a originální muzejní scénář z dílny firmy Krutart a Matěje Randára. Projekt výstavy a jejího rozmístění v prostoru pak dostal na starost tým z architektonického studia Roháč Stratil. „Všichni zapojení jsou špičky ve svém oboru. Bude to moderní, zajímavá výstava, která bude mít příběh a něco v návštěvníkovi zanechá,“ vyzdvihuje hrdě David Šafránek.

O samotnou rekonstrukci budovy se stará projektový ateliér David. K němu se váže také jedna, do té doby v Chotěboři nevídaná věc. „Vybrali jsme ho v malé architektonické soutěži, která se u nás konala vůbec poprvé v dějinách města,“ prozrazuje místostarosta další zajímavost.

Novinka vyjde městskou kasu na více než sedmdesát milionů korun. Za budovu, ve které až do roku 2019 fungovala Česká pošta a od té doby je prázdná, zaplatili čtrnáct milionů, zbytek bude stát rekonstrukce a nová expozice. Bude to tak jedna z největších investic v historii Chotěboře. „Právě i s ohledem na cenu jsme nechtěli něco, co lidé najdou na každém rohu. Myslím, že to bude stát za to,“ dodává David Šafránek.

Fotoalbum