Hlavní stránka Regiony Vysočina Nadšení a zájem o zemědělství. Děti otestovaly své znalosti v soutěži

Nadšení a zájem o zemědělství. Děti otestovaly své znalosti v soutěži

2. 7. 2022

Zpopularizovat zemědělství pro žáky základních škol a víceletých gymnázií. To je cíl soutěže Zemědělství a lesnictví na Vysočině, která prověřuje znalosti žáků z oblasti zemědělství a lesnictví formou soutěžních otázek. Zúčastnil se jí i krajský radní pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí Pavel Hájek a poslanec parlamentu ČR a člen zemědělského výboru Lukáš Vlček.

Nadšení a zájem o zemědělství. Děti otestovaly své znalosti v soutěži

Nadšení a zájem o zemědělství. Děti otestovaly své znalosti v soutěži

Nechyběl ani doprovodný zábavný program. „Na různých stanovištích si děti mohly prohlédnout zemědělské plodiny, běžné luční rostliny, historické zemědělské nářadí či několik druhů vajíček. Nechyběla ani ukázka ručního dojení, kde otestovaly svoji zručnost. Dále si vyzkoušely sázení stromků a stahování klestu v rámci přípravy paseky k obnově lesa a dozvěděly se příčiny kůrovcové kalamity, a jakým způsobem se zalesňování novými stromky provádí,“ popsal Pavel Hájek.

Nechyběla ani zvířátka. Žáci v rámci soutěže zavítali na Školní statek v Humpolci, kde si prohlédli kravín, drobnochov drůbeže, konírny a svezli se na koních a v elektrické tříkolce, kterou sestavili studenti České zemědělské akademie v Humpolci. „Na závěr dne jim sokolník František Kunc ukázal káně Harrisovo, sýčka, poštolku a sovu pálenou a děti se dozvěděly spoustu informací o chovu těchto sovovitých ptáků. Večer byl zakončen opékáním buřtů a prohlídkou jezdeckého závodiště Zlaté podkovy,“ doplnil radní.

Tato forma soutěže u dětí zabodovala. „Všechny byly plné zážitků a v jejich očích jsem viděl nadšení a opravdový zájem o zemědělství. Kraj Vysočina tím nenásilnou formou představil současnou tvář moderní zemědělské a lesnické výroby na Vysočině a zároveň studijní možnosti v jediném Centru odborného zemědělského vzdělávání na Vysočině, a to ve Školním statku v Humpolci,“ zhodnotil Pavel Hájek.

Autor: Jana Kudrhaltová

Fotoalbum