Hlavní stránka Regiony Vysočina Nádherná a nadčasová stavba. Pacov otevřel školku za osmdesát milionů

Nádherná a nadčasová stavba. Pacov otevřel školku za osmdesát milionů

26. 11. 2018

V téměř pětitisícovém Pacově otevřeli nový, velkoryse pojatý a rozlehlý areál Mateřské školy Za Branou. Nachází se na jednom z nejatraktivnějších míst ve městě. Jeho vybudování podle návrhu pražského studia Vyšehrad atelier stálo 80 milionů korun.

 

Nádherná a nadčasová stavba. Pacov otevřel školku za osmdesát milionů

Nádherná a nadčasová stavba. Pacov otevřel školku za osmdesát milionů

Kapacita školky je 120 dětí, jež tam budou docházet a dojíždět nejen z Pacova.

„Jsem nadšená. Architektům a všem ostatním se povedla nádherná a nadčasová stavba, která je prostorná a prosvětlená,“ těší ředitelku školky Danu Maděrovou.

Prvně demolice, pak stavba

Na stejném místě dříve stávala mateřská škola ze sedmdesátých let pavilonového typu, do níž již zatékalo přes rovné střechy. Navíc byla velmi energeticky náročná. Topilo se v ní akumulačními kamny.

Jednalo se o dřevostavbu, která již o čtrnáct let překračovala svoji životnost.

„Tu jsme nechali srovnat se zemí a vybudovali na stejném místě nový areál. Je tam i dopravní hřiště či brouzdaliště,“ přiblížil pacovský starosta Lukáš Vlček.

a stavbu dostali padesátimilionovou dotaci z Evropské unie, dalších třicet milionů přidali ze svého rozpočtu. Budou tam dojíždět i děti z patnáctikilometrového „kruhu“ vesnic okolo Pacova. Přespolních je zhruba jedna třetina z celkového počtu.

Děti jsou nyní provizorně přemístěné v bývalé základní škole, což je letitá dvoupodlažní budova vedle frekventované silnice.

Ředitelka Maděrová je ráda, že součástí nového areálu je velká zahrada, jež se navíc nachází blízko parků. „Je to jedno z nejhezčích míst v Pacově,“ uvedla.

Ve městě fungují ještě další dvě menší mateřské školy. V jedné je 56 dětí a v té další 28.

Starosta Vlček je přesvědčený, že se jim s novým areálem podaří uspět i v některé architektonické soutěži. Se studiem Vyšehrad atelier spolupracují v Pacově na více projektech. Třeba na chystaném areálu sociálních služeb. Společně přeměňovali též interiéry místního zámku.

 

Zdroj: https://jihlava.idnes.cz/vysocina-pacov-materska-skolka-za-branou-otevreni-architektura-p8f-/jihlava-zpravy.aspx?c=A181123_441123_jihlava-zpravy_epsal