Hlavní stránka Regiony Vysočina Lukáš Vlček o nutnosti nouzového stavu

Lukáš Vlček o nutnosti nouzového stavu

15. 5. 2022

Proč naše vláda žádá o prodloužení nouzového stavu? Protože krize ještě neskončila a zatím neexistuje náhradní řešení, jak se postarat o lidi, kteří k nám uprchli před válkou na Ukrajině.

Lukáš Vlček o nutnosti nouzového stavu

Lukáš Vlček o nutnosti nouzového stavu

Plníme to, co jsme slíbili – tento nouzový stav nemá žádný dopad na život lidí v Česku. Nezavírají se obchody ani okresy. Tento nouzový stav se týká pouze praktických záležitostí.

Příklady?

  • Nouzový stav pomáhá zajistit kapacity pro důstojné ubytování těch lidí z Ukrajiny, kteří si nemohou přístřeší zajistit sami. Na nouzový stav jsou rovněž vázány kompenzační příspěvky za ubytování.
  • Bez nouzového stavu se vydaly jednotky víz denně, s ním to jsou stovky. Podle platných zákonů víza může vydávat jen Odbor azylové a migrační politiky. Díky nouzovému stavu s tím mohou pomáhat i policisté.
  • Nouzový stav dává možnost nařídit přednostní zásobování dětských, zdravotnických a sociálních zařízení. Umožňuje i snadnější a rychlejší vyplácení dávek.

 

Nouzový stav nebudeme prodlužovat donekonečna. Dalším krokem bude novelizace Lex Ukrajina. I bez nouzového stavu tím získáme funkční nástroj, jak zvládat migrační krizi. Děkujeme, že i vy pomáháte.