Hlavní stránka Regiony Vysočina Jihlava hostila 23. setkání hornických měst a obcí Havíření 2019

Jihlava hostila 23. setkání hornických měst a obcí Havíření 2019

27. 6. 2019

Jihlava si svoji někdejší stříbrnou slávu letos připomněla ve velkém stylu. Od 21. do 23. června se v krajské metropoli konalo Jihlavské Havíření, 23. setkání hornických měst a obcí. Město ožilo koncerty, divadly i pouličními happeningy a tradiční průvod jihlavských havířů doplnilo více než 70 delegací se 700 hosty hornických měst z České republiky i zahraničí.

Jihlava hostila 23. setkání hornických měst a obcí Havíření 2019

Jihlava hostila 23. setkání hornických měst a obcí Havíření 2019

„Bylo to něco neuvěřitelného, takové akce si Jihlava zaslouží. Slyšela jsem mnoho chvály z řad návštěvníků i hostů a jsem poctěna, že jsem se Havíření mohla zúčastnit. Děkuji všem pořadatelům za skvěle nabitý víkend plný jedinečných setkání i kulturních zážitků,“ uvedla primátorka Jihlavy Karolína Koubová.

Během setkání havířů probíhal na čtyřech scénách hudební program, tentokrát však na netradičních místech – místo Masarykova náměstí si mohli diváci užít koncerty ve stínu stromů v parku Smetanovy sady a na nádvoří Jihlavského pivovaru. Připraven byl také doprovodný program, a to pro malé i starší návštěvníky. V Parku Gustava Mahlera hrály dechovky a za Kinem Dukla se hrály pro děti divadelní pohádky.

Vrcholem 23. setkání hornických měst a obcí byly dva havířské průvody. V páteční večer se při průvodu ve světle loučí a luceren uskutečnil Jihlavský havířský průvod. A druhý den, v sobotu ráno, vypukla velká Hornická paráda – průvod krojovaných havířů ze 70 hornických měst z České republiky i zahraničí.