Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Zámek Mirošovice čeká rekonstrukce. Pro obec Hrobčice jde o největší investici v historii

Zámek Mirošovice čeká rekonstrukce. Pro obec Hrobčice jde o největší investici v historii

8. 6. 2021

Dlouholetá starostka obce Hrobčice na Teplicku, Jana Syslová, předala před pár dny stavební firmě ISTAR spol. s r. o. tamější zámek Mirošovice ke kompletní rekonstrukci. Ta má být podle plánů dokončena na konci dubna roku 2023 a vyjde na 55 746 655 korun bez DPH. Realizaci podpořilo i Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Zámek Mirošovice

Zámek Mirošovice

Zámek Mirošovice stojí na jižním okraji vesnice. Od roku 1964 je budova chráněna jako kulturní památka České republiky. Ačkoliv historie tohoto objektu sahá až do šestnáctého století, dostával tento zámek v posledních několika desetiletích tvrdě zabrat. Údržba objektu byla zanedbávána a objekt se dostal do havarijního stavu. V některých místnostech jsou třeba i propadlé podlahy a úprava zámku tak bude náročná.

Obec Hrobčice koupila před několika měsíci zchátralý zámek za symbolickou jednu korunu od spolku Kampanila Malhostice. Ten na opravu objektu dlouho marně sháněl peníze a zámek vlastnil už od 90. let minulého století. Dotace na jeho rekonstrukci pak čítá 41,6 milionu korun. Byla získána z programu Regenerace a podnikatelské využití brownfieldů Ministerstva průmyslu a obchodu. Zbývajících několik milionů pak obec doplatila ze svého rozpočtu.

„Rekonstrukce zámku v Mirošovicích, na kterou již všichni netrpělivě čekají řadu let, opravdu začíná. Přání se stalo skutečností a za 23 měsíců bude z ruiny skvost! Jedná se o doposud největší a nejodvážnější investici v historii obce Hrobčice,“ okomentovala rekonstrukci Jana Syslová.

Podle Jany Syslové by zámek měl v budoucnu poskytnout zázemí podnikatelům v podobě kanceláří, řemeslných dílen a být by tu měla i restaurace se společenským sálem. Tam by se měly pořádat svatby i další podobné akce.

 

Autor: Jana Syslová: starostka Hrobčic za hnutí STAN