Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Voliči vyberou nástupce Kubery. Doplňovací senátní volby na Teplicku proběhnou 5. a 6. června

Voliči vyberou nástupce Kubery. Doplňovací senátní volby na Teplicku proběhnou 5. a 6. června

7. 5. 2020

Odložené doplňovací senátní volby na Teplicku se uskuteční 5. a 6. června. Rozhodl o tom ve středu prezident Miloš Zeman. Voliči v nich vyberou nástupce zesnulého Jaroslava Kubery (ODS). Rozhodnutí prezidenta musí spolupodepsat předseda vlády Andrej Babiš (ANO).

Volby se měly původně konat na přelomu března a dubna, vláda je ale odložila. Správní soud posléze rozhodl, že kabinet jednal mimo své pravomoci. 
foto: Michaela Danelová

Volby se měly původně konat na přelomu března a dubna, vláda je ale odložila. Správní soud posléze rozhodl, že kabinet jednal mimo své pravomoci. foto: Michaela Danelová

Voliči na Teplicku měli jít do volebních místností původně na přelomu března a dubna. Vláda ale hlasování odložila kvůli krizovým opatřením v souvislosti s epidemií nového koronaviru.

Nejvyšší správní soud však následně uvedl, že kabinet jednal mimo své pravomoci. Proti postupu kabinetu se ohradil i Senát. Vyzval vládu, „aby ani v současné mimořádné situaci nerezignovala na výkon státní moci výhradně v mezích jí vymezených pravomocí a působnosti”.

Vláda poté schválila nový zákon, kterým konání voleb určila nejpozději na červen.

Voliči budou vybírat z desítky kandidátů, mezi nimiž měli rozhodovat na jaře. Zákon totiž stvrzuje platnost dosavadních kroků v přípravě voleb včetně registrace kandidátů.

Vítěz se ujme mandátu na zbytek Kuberova volebního období, tedy asi na čtyři roky. Mandát chtějí získat teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Z deseti zaregistrovaných adeptů odstoupil kandidát Pirátů Tomáš Tožička kvůli kontroverzním vyjádřením na sociálních sítích.

 

 

 

Zdroj: ČTK