Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Tiskové zprávy Stavební zákon vede k další zbytečné centralizaci, říká starosta Petr Liška

Stavební zákon vede k další zbytečné centralizaci, říká starosta Petr Liška

28. 5. 2021

Nový stavební zákon prošel Poslaneckou sněmovnou, a to i přes značný nesouhlas obcí, měst či krajů. Proti byla i téměř celé opozice včetně hnutí Starostové a nezávislí. K novému právnímu předpisu se vyjádřil i Ing. Petr Liška, dlouholetý starosta obce Malé Žernoseky.

Foto/Zdroj: MMR ČR

Foto/Zdroj: MMR ČR

„Pod záminkou zrychleného řízení, zjednodušení a odstranění střetů zájmů státních úředníků se současné stavební úřady odebírají obcím, městům i krajům a dochází kvůli tomu k další naprosté centralizaci.

Trend by však podle mého měl být úplně jiný. Jsem jako starosta obce Malé Žernoseky pro opak, a to tedy pro úplnou decentralizaci státu. Ta je trendem současné i budoucí doby, a to téměř ve všech moderně se rozvíjejících státech.

Problémy, které provázejí složitý a zdlouhavý systém povolování staveb v České republice, centralizace nevyřeší. Současná vláda české občany akorát stále více zbytečně zatěžuje a nový stavební zákon je toho důkazem. 

Stavební zákon přijatý Poslaneckou sněmovnou pochází z pera poslance Kolovratníka, který je členem hnutí ANO. Ten je však při pohledu do minulosti podepsán i pod takovými právními předpisy, které ohrožovaly existenci a zachování řady regionálních železničních tratí, a to včetně mnoha těch v celém Ústeckém kraji. Kolovratník nás tak mohl připravit třeba i o věhlasnou Kozí dráhu, která má však stále obrovský potenciál, a to nejen pro turisty," říká Petr Liška. 

Autor: Petr Liška: starosta Malých Žernosek za hnutí STAN