Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Tiskové zprávy Podporujme malé živnostníky. Vrátí se nám to, říká Petr Liška

Podporujme malé živnostníky. Vrátí se nám to, říká Petr Liška

14. 7. 2021

Ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo dotační program pro koloniály za 195 milionů korun. Program na podporu malých obchůdků je prostředkem, jak na malých obcích udržet základní servis pro obyvatele. Vychází z programů, které v minulosti již některé kraje zavedly a dnes je takový program mimo jiné připraven i v Ústeckém kraji. O problematice se rozpovídal starosta obce Malé Žernoseky, Petr Liška.

Smíšené zboží na venkově.

Smíšené zboží na venkově.

„Obchůdky na vesnicích jsou dnes bohužel stále častěji dotovány obcemi. Supermarketům ve větších městech totiž nemohou kvůli vyšším cenám konkurovat. Ačkoliv dotace nejsou pro tržní ekonomiku dobré, jelikož křiví ekonomické prostředí, jsou nyní jediným použitelným prostředkem, jak vybavenost na venkově udržet. Nic se však nesmí přehánět, a tak je třeba dotování také mezi jednotlivými subjekty koordinovat,“ říká starosta.

„Pokud chceme na venkově vybavenost a dostupné služby udržet, je třeba tam i nakupovat. Pokud nakupujeme pouze v obřích hypermarketech, podporujeme místo malých živnostníků, kteří odvádějí daně v České republice, nadnárodní řetězce. Ty však odvádějí výnosy do zahraničí a Česká republika z toho bohužel skoro nic nemá,“ tvrdí Petr Liška.

„Na západ od nás často obdivujeme v malých obcích restaurace, řeznictví i další služby. Tam ale komunita funguje již jinak. Pokud to je možné, nakupují lidé u místních. Uvědomují si totiž, že podpora místních živnostníků je pro ekonomiku dobrá. Pokud živnostník roste, může z dané obce třeba i někoho zaměstnat. Domácí zboží je navíc i často kvalitnější. Doufám, že dotace pro malé obchůdky nebudou v budoucnu již potřeba a koloniály budou v čase vzkvétat,“ dodal úspěšný starosta obce Malé Žernoseky.

Autor: Petr Liška, starosta obce Malé Žernoseky