Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Populární tváře podpoří Barevnou planetu v Chomutově

Populární tváře podpoří Barevnou planetu v Chomutově

23. 8. 2012

Chomutov – Výbor pro národnostní menšiny (dále jen VNM) pořádá 2. ročník festivalu národnostních menšin z třetích zemí pod názvem Barevná planeta v Chomutově. Uskuteční se v pátek 31.srpna 2012 od 14 do 19 hodin na náměstí 1. máje v Chomutově. Letos mu vyjádří podporu i známé osobnosti z televizních obrazovek.
Populární tváře podpoří Barevnou planetu v Chomutově

Populární tváře podpoří Barevnou planetu v Chomutově

Celý program odstartuje tanečním vystoupením DC Beethoven Chomutov a bude pokračovat ukázkami břišních tanců, vystoupením hadí ženy. Z kapel do Chomutova zamíří Njachas, dále Caribe, Ahmed má hlad. Své pěvecké umění předvedou Kurdové či Ukrajinci. Izrael pak ukázky bojového umění krav maga. Lví tanec do Chomutova přitančí z Vietnamu. Myšlenka festivalu zaujala i známé osobnosti s exotickým původem, a tak se Chomutované mohou těšit na některé  známé tváře například ze SuperStar. 

 
Cílem projektu je dát prostor k sebevyjádření vlastní kultury minoritám, které prioritně dlouhodobě žijí a pracují na Chomutovsku, ale i v rámci celé republiky. Festival přinese do Chomutova zajímavá umělecká uskupení z Afriky, Izraele, Íránu, Vietnamu, Ukrajiny, Ruska, Bulharska, ale dokonce i z Mongolska nebo z Kuby. Vedle převážně hudebních vystoupení se návštěvníci festivalu mohou těšit na opravdu bohatou nabídku ochutnávek z výše jmenovaných oblastí. Připraven bude také workshop, například budenický nebo břišních tanců. Děti se mohou těšit na malování na obličej. Pro všechny bude po celou dobu zajištěno občerstvení. 
 
„Festival stojí za to navštívit už pro vůni dálek. Smyslem je sbližovat se, ať jsme jakékoli národnosti. Jeden od druhého se můžeme lecčemu přiučit,“ zve předsedkyně VNM Marie Štáfková a dodává: „Díky Barevné planetě se lidé podívají pod pokličku cizokrajných kuchyní, přivoní k exotice, a tím si zpříjemní poslední prázdninové letní dny.“  
 
Po loňském úspěšném startu se rozhodl VNM festival Barevná planeta zakotvit do tradičních kulturních akcí na Chomutovsku. Filosofií festivalu je představit Chomutov jako místo, kde se netrpí předsudky, nepřivírají se oči realitě, důrazně se odmítají extrémistické postoje. „Jsme si vědomi, že tu žijí lidé s různou národnostní příslušností. To ale nic neříká o charakteru ani vychování člověka,“ říká koordinátor projektů výboru Marcel Mihalik. Festival staví příslušníky různorodých etnik v jejich přirozenosti, odhaluje jejich národní pokrmy, kulturu a tradice. 
 
Pořadatelem akce jsou Statutární město Chomutov – Výbor pro národnostní menšiny při Zastupitelstvu SM Chomutov, Poradna pro integraci na podporu integrace cizinců v ČR a Marcel Mihalik.

Autor: Marcel Mihalik