Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Lužická nemocnice v Rumburku by mohla jít do prodeje koncem března

Lužická nemocnice v Rumburku by mohla jít do prodeje koncem března

10. 2. 2020

Zadlužená nemocnice v Rumburku na Děčínsku by mohla jít do prodeje na konci března. Na schůzce se starosty Šluknovského výběžku o tom informovala insolvenční správkyně. Ministerstvo zdravotnictví označilo nemocnici za důležitou a chce jí zařadit mezi základní zařízení s urgentním příjmem. Ve spádové oblasti Lužické nemocnice žije na 55 000 lidí.

Lužická nemocnice v Rumburku by mohla jít do prodeje koncem března

Lužická nemocnice v Rumburku by mohla jít do prodeje koncem března

Prodej zadlužené nemocnice chce insolvenční správkyně Martina Jinochová Matyášová spustit ideálně do konce března.

„Bude to, podle mého názoru, dělat od 55 do 70 milionů korun – spíše k těm 70, protože nemovitosti jsou oceněny na 50 a já teď přesně nedovedu odhadnout, jaká je hodnota toho nemocničního zařízení,“ vysvětlila Martina Jinochová Matyášová.

Kdo se o nemocnici přihlásí zatím insolvenční správkyně neřeší. Podle ní by měl původně městské zdravotnické zařízení provozovat Ústecký kraj. „Je to nemocnice, která je pro ten region nepostradatelná, a v tuto chvíli si myslím, že by to měl být kraj, který se bude o tu nemocnici zajímat,“ dodala.

Podle hejtmana Oldřicha Bubeníčka si chce kraj nejdřív počkat na to, kolik bude rumburská nemocnice stát. „V momentě, kdy budou na stole čísla, se můžeme bavit o něčem konkrétním,“ shrnul hejtman.

O budoucnosti rumburské nemocnice má hejtman jednat 10. února s vedením Krajské zdravotní, Všeobecnou zdravotní pojišťovnou a ministrem zdravotnictví.

Podle jeho náměstkyně Heleny Rögnerové chce ministerstvo zařadit rumburskou nemocnici do sítě zařízení s urgentním příjmem. To by mělo budoucímu provozovateli garantovat fungování nemocnice.

Lužická nemocnice je kvůli dluhům v konkurzu a omezila už interní nebo chirurgické oddělení. Do doby, než se podaří její chod převést na nového provozovatele, má pomoci se zajištěním neodkladné péče i nemocnice v německém Sebnitz. Podle náměstka ředitele VZP Davida Šmehlíka má toto opatření fungovat do několika dní.

 

Věřit tomu, že je Lužická nemocnice zachráněná tím, že jí převezme Ústecký kraj, budu v momentě, kdy takováto dohoda projde zastupitelstvem Ústeckého kraje. Do té doby to je jen teze pana ministra řečená z jeho teplé pražské kanceláře bez jakékoliv právní závaznosti.

Kraj by nemocnici převzít měl, o tom žádná. Je jeho povinností (především politickou) zajistit dostupnou zdravotní péči v co nejlepším rozsahu občanům ve všech částech kraje, což platí i pro “náhorní Karabach”, jak se někdy výběžku říká. Kraj tak učinit nedávno chtěl, jenomže Rumburk si jí nechal tak trochu rozkrást pod rukama a než se vedení probralo, tak byla z nemocnice prázdná schránka se zápornou hodnotou. Což se fakt blbě PRODÁVÁ. A to i kraji jako samosprávě, trestní odpovědnost je věc ošidná… 

Doufám, že po nacenění majetku nemocnice konkurzní správkyní dojde k jejímu odkupu Ústeckým krajem a začlenění nemocnice do Krajské zdravotní. A že se tak stane co nejdřív… Až bude nemocnice zachráněná, bylo by dobré ale jasně (trestněprávně i politicky) označit viníky tohoto hazardu s lidským zdravím 55 tisíc občanů Šluknovského výběžku. Pár lidí by z toho možná mohla začít bolet hlava…

Filip Ušák

 

 

Autor: Jan Bachorík  |  Zdroj: Český rozhlas, STAN