Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Lidé v Děčíně začali podepisovat petici proti zrušení jednotky dobrovolných hasičů v Křešicích

Lidé v Děčíně začali podepisovat petici proti zrušení jednotky dobrovolných hasičů v Křešicích

27. 2. 2020

V Děčíně vznikla petice proti zrušení výjezdové jednotky dobrovolných hasičů v Křešicích. O povolení zrušit jednotku požádá primátor města krajské ředitelství hasičského záchranného sboru. To má na rozhodnutí dva měsíce.

Lidé v Děčíně začali podepisovat petici proti zrušení jednotky dobrovolných hasičů v Křešicích

Lidé v Děčíně začali podepisovat petici proti zrušení jednotky dobrovolných hasičů v Křešicích

Jednotka dobrovolných hasičů v Křešicích je jedna ze čtyř, které Děčín má. Od zrušení její výjezdové skupiny si město slibuje úsporu 380 tisíc korun ročně.

Až přijde rozhodnutí krajského ředitelství hasičského záchranného sboru, bude o ukončení činnosti výjezdové jednotky hlasovat zastupitelstvo.

Lidé v Děčíně teď podepisují petici proti tomuto rozhodnutí.

 

Pomáháte? Nic za to nechcete? Děláte to dobrovolně? No tak vás zrušíme! Váš primát-or.

Primátorovi Děčína, kterého občané zvolili, a který zastupuje spolu s členy rady občany tohoto města při jeho správě, jsou potřeby, těch samých občanů, evidentně ukradené. Křešice jsou u vody a byly velmi postiženy oběma povodněmi. Kdo pomáhal při všech povodních? Dobrovolní hasiči. Kdo pomáhá při silném větru? Dobrovolní hasiči. Kdo se stará o členy komunity? Dobrovolní hasiči. Jsou součástí bezpečnostního systému a civilní ochrany… V Křešicích jsou součástí sboru lidé téměř z každého domu. Dobrovolný sbor hasičů určuje identitu děčínské části Křešice.

Primátor a s ním celá rada – pravděpodobně vůbec neví co dělá, co ruší a o čem rozhoduje v rovině sociální a lidské. Pravděpodobně nechápe nezastupitelné sociální funkce, které daná jednotka plní. Hasiči, zejména dobrovolní, jsou integrální součástí svých komunit. Jsou to odpracované roky a hodiny, na které navazují další a další. Již 127 let! Jak snadné něco bourat, jak snadné smáznout práci, oddanost, a nasazení generací dobrovolných hasičů, které město stojí pár tisíců (vlastně skoro nic.) Jak lehká je absence zodpovědnosti. Všechny řeči o penězích a rozpočtu jsou kecy. Co vynáší tohle rozhodnutí zcela nezastřeně na povrch je nedostatek empatie, lidskosti, pochopení a respektu k dobrovolné práci stovek dobrovolných hasičů. Jak současných, tak těch, kteří svou práci udělali a již mezi námi nejsou.

Ne všechno jde převést a přepočítat na peníze. Je to hodně smutné, ale zase z druhé strany je to zcela symptomatické. V radě nesedí jediná žena a vypadá to, že pánové některé věci prostě neví, nebo jim minimálně nedocházejí.

Takže znovu pánové radní – vaší povinností je pečovat o rozvoj města a spokojenost jeho obyvatel. To se nedá zredukovat na pár podělaných čísel. Teď jsou to dobrovolní hasiči a co za pár let až to budou třeba Sokolové? Nebo někdo jiný, kdo se "znelíbí". To už tady jednou bylo. Pamatujete?

Podepište prosím petici nejen elektronickou, ale i papírovou. Od úterka  v Coffee & Books. Děčíne nedej se!

Jana Víchová, kavárna Coffee & Books


Odkaz: Petice proti zrušení jednotky dobrovolných hasičů

 

 

Autor: Daniela Pilařová  |  Zdroj: Český rozhlas, Coffee & Books, STAN