Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Aktuality Uzavření přechodu v Dolní Poustevně ohrozí Šluknovsko. Lidé mohou přijít o práci

Uzavření přechodu v Dolní Poustevně ohrozí Šluknovsko. Lidé mohou přijít o práci

8. 4. 2013

Od července do října má být pro auta uzavřený hraniční přechod v Dolní Poustevně na Šluknovsku. Na německé straně se bude opravovat silnice, kterou poničila povodeň v roce 2010. Podle místních by to byla pro Šluknovský výběžek katastrofa. Proti uzavření přechodu proto začali podepisovat petici.
Uzavření přechodu v Dolní Poustevně ohrozí Šluknovsko. Lidé mohou přijít o práci

Uzavření přechodu v Dolní Poustevně ohrozí Šluknovsko. Lidé mohou přijít o práci

Ústecký kraj poslal dopis na radnici v Sebnitz a Zemské prezidium, aby se zohlednili české požadavky. 

Pro obyvatele Dolní Poustevny je uzavření přechodu existenční záležitostí. Stejně jako pro obsluhu jedné z místních čerpacích stanic: 
 
„Pokud se zavřou hranice, tak my na benzínové pumpě zavíráme taky. Tady žádná jiná práce není.“ 
 
Ani obsluha čerpací stanice nevěří tomu, že po opravě a znovuotevření se podnikání vrátí do původních kolejí: 
 
„Tady jsou akorát potraviny, pro lidi tu jinak není nic. Až se to uzavře, tak zkrachují i tyhle krámy. Přerušit živnost, to je konečná.“ 
 
Podle provozního dvou čerpacích stanic v sousedním Vilémově Vladimíra Matějky budou škody způsobené uzavřením přechodu milionové: 
 
„Německá klientela tvoří devadesát devět procent zákazníků. Provozoven a provozovatelů je tu dost. Benzínky, restaurace, masážní salony a kadeřnictví. Všem půjdou škody do milionů.“ 
 
Ani Vladimítr Matějka nevěří, že by po znovuotevření přechodu došlo k obnovní živností: „Možná že otevřou, ale možná jich plno zkrachuje.“ 
 
Čtyřměsíční uzavření hraničního přechodu pro automobily znesnadňuje cestu do práce těm, kteří mají možnost pracovat v sousedním Německu. 
 
„Budu si muset najít novou cestu do práce. Asi to budu muset objíždět přes Rožany, což je třicet kilometrů navíc v jednom směru. Mám dvě auta, tak možná budu muset nechat na každé straně hranic jedno auto s tím rizikem, že mi ho někdo zničí. Každopádně budu jezdit déle a dráž,“ vypočítává komplikace způsobené uzavřením přechodu Miloš Janák. 
 
Starosta Dolní Poustevny Miroslav Jemelka se stále snaží s německou stranou najít řešení, aby nemuselo dojít k uzavření přechodu pro automobily. Proti uzavření vznikla i petice. 
 
„Petice vznikla tady na městském úřadu, protože známe názory lidí, kteří tady žijí. Okamžitě se k nám hlásila ostatní města i podnikatelé, kteří chtěli petici podpořit, protože se to týká severozápadní části Šluknovského výběžku. Není to věc jenom obcí, ale i podnikání, které tady když nestagnuje, tak je v útlumu,“ říká starosta. 
 
Pod petici se podepsalo i několik set lidí ze sousedního Německa. Za první dva dny, kdy petice byla zveřejněna, se podepsalo více než 230 Němců, kteří tudy denně projíždí. Radnice v Dolní Poustevně požádala o pomoc i Ústecký kraj. 
 
Autor, foto: Tomáš Mařas