Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Aktuality Ústecký Střekov sklízí protipovodňové zábrany. Někteří se radši stěhují pryč

Ústecký Střekov sklízí protipovodňové zábrany. Někteří se radši stěhují pryč

18. 6. 2013

Dělníci začali rozebírat protipovodňovou zeď na ústeckém Střekově. Po zhruba 14 dnech se tak městská část začíná znovu vracet do normálu.
Ústecký Střekov sklízí protipovodňové zábrany. Někteří se radši stěhují pryč

Ústecký Střekov sklízí protipovodňové zábrany. Někteří se radši stěhují pryč

„Všechno se musí mýt – zvenku i zevnitř, protože příště už by netěsnily. A když by to bylo potřeba postavit, těžko by se s tím někdo mazal,“ říká o odklízení zábran Zdeněk Havlík z ústeckých městských služeb. 
 
S rozebíráním protipovodňových zdí pomáhají také vojáci, jako například Kamil Oupický se svým kolegou z liberecké protichemické jednotky. 
 
„Vůbec to pro nás není namáhavá práce. My tady čistíme jednotlivé komponenty, aby se to mohlo uložit,“ popisuje Oupický. 
 
Montáž i nynější rozebírání protipovodňových zdí mají na starost ústecké Městské služby. Podle jejich ředitele Karla Coufala ale demontáž rozhodně nepůjde tak rychle jako jejich sestavování. 
 
„Poté, co to bude umyté, nakládáme to na palety a budeme to odvážet. Víme, že nám kvůli mytí demontáž bude trvat výrazně déle než montáž té stěny,“ tvrdí Coufal a dodává, že materiál bude hlídat městská policie. 
 
Protipovodňová zeď na Střekově je stavěná na dvacetiletou vodu a letošní povodeň ji překonala zhruba o 70 cm. Hodně lidí už proto volá po zvýšení protipovodňových zábran. 
 
Někteří ale už boj s vodou vzdali, například Petr Vaňkát, který musí ještě počkat na vyčíslení škod. 
 
„Škody sečtené nemáme, to necháme na pojišťovnu. Pro lidi tady by bylo dobré, kdyby se zábrany zvýšily, ale my se stěhujeme doživotně, takže nám už je to jedno. Jsme zaplavení podruhé a už nás to nebaví dělat,“ uzavírá Vaňkát. 
 
autor, foto: Jan Bachorík