Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Aktuality Jana Syslová: Je dobře, že Vláda volby odložila. Je špatně, že Vláda nepostupovala podle mého návrhu a volby odložila nezákonným způsobem

Jana Syslová: Je dobře, že Vláda volby odložila. Je špatně, že Vláda nepostupovala podle mého návrhu a volby odložila nezákonným způsobem

10. 4. 2020

Nemám i nadále vůbec žádnou chuť vést volební kampaň, dokud nebude jisté, že zdravotní rizika spojená s účastí lidí ve volbách už opravdu pominula. A určitě se mi v takové situaci ani nechce vést volební kampaň. 

Jana Syslová: Je dobře, že Vláda volby odložila. Je špatně, že Vláda nepostupovala podle mého návrhu a volby odložila nezákonným způsobem

Jana Syslová: Je dobře, že Vláda volby odložila. Je špatně, že Vláda nepostupovala podle mého návrhu a volby odložila nezákonným způsobem

Nikdo z nás - ani Vláda, ani parlament - nemají v ruce křišťálovou kouli, takže nikdo nedokáže dnes říci, jaká bude epidemiologická a společenská situace na konci května, kdy by měla kampaň kandidátů vrcholit.

Myslím, že lidé v tomto čase mají mnohem důležitější věci na práci, než řešit, kdo zaplácne volné místo v Senátu, i když je to samozřejmě pro Teplicko také důležité. Vidím zásadní rozdíl mezi termínem v polovině června a mezi začátkem října, kdy budou krajské volby. Proto bych to jak kvůli lidem, tak kvůli úspoře veřejných prostředků raději spojila právě s volbami do krajů. Přijde více lidí a hlavně je mnohem pravděpodobnější, že COVID 19 už budeme mít více pod kontrolou.

V neděli 15. března, krátce po poledni, jsem na základě právní analýzy mých kolegů z volebního štábu poslala emailem výzvu premiérovi Andreji Babišovi a předsedům obou komor parlamentu, aby volby na Teplicku odložili. A to postupem podle platného zákona o bezpečnosti státu (viz: https://www.facebook.com/janasyslova.tp/posts/124725169114108).

O pár hodin později jsme se nestačili divit. Vláda volby odložila a to pouze vládním usnesením. Už tehdy jsme si interně s kolegy řekli, že tento postup české zákony a ústava nezná, protože vláda přece nemůže být nad zákony této země, ale nerozmazávali jsme to. Volby totiž opravdu nebylo možné za stávající epidemiologické situace konat, to bylo zřejmé každému rozumnému člověku už tehdy, a následující vývoj nám dal zapravdu.

Smutné je, že na to, jak by se mělo správně postupovat, mohu včas přijít já, jakožto starostka malé obce. Ale nikoliv vláda České republiky. A takových lapsů na hraně či za hranou zákona bohužel vláda udělala při vyhlašování opatření v souvislosti s virovou nákazou více. Cíl je správný, postup však bohužel nikoliv. Tento právní názor publikoval nyní i Nejvyšší správní soud, jak se dočtete v článku. V tuto chvíli nikdo nedokáže domyslet, zda tento nezákonný postup bude mít za následek nějaké dopady, například do platnosti voleb. 

Byla bych ráda, kdybych mohla vládě za odložení voleb, o což jsem od vyhlášení plošné karantény ve čtvrtek 12. března hned začala jako jediná z kandidátů do senátu usilovala, poděkovat. Takto jim mohu poděkovat jen částečně - tedy za dobrý úmysl. Za špatnou, nezákonnou formu bohužel nikoliv.

Nechci však, abychom propadali negativním náladám. Vidím kolem sebe, nádherné věci, Většina mých spoluobčanů se snaží s koronavirem bojovat a rozumným způsobem dodržují preventivní opatření a mnozí aktivně a svědomitě pomáhají svým spoluobčanům. A těm bych chtěla poděkovat :-) Děkuji všem našim dobrovolnicím, které nám šijí roušky a díky, kterým u nás mohl vyrůst strom Rouškovník. Děkuji všem, kteří pomáhají svým sousedům.

 

Odložené doplňovací volby do senátu na Teplicku budou nejpozději v druhé polovině června. Rozhodli o tom 9. dubna poslanci. Zákon ještě musí schválit senát a prezident.

Lidé budou ve volbách vybírat z 9 kandidátů nástupce zesnulého předsedy senátu Jaroslava Kubery z ODS.

Doplňovací volby měly být původně na přelomu března a dubna. Vláda ale hlasování odložila kvůli krizovým opatřením proti šíření epidemie koronaviru.

Podle Nejvyššího správního soudu tak ale kabinet jednal mimo své pravomoci.

 

 

Autor: Jana Syslová  |  Zdroj: STAN Ústecký kraj