Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Nedostatek míst v mateřských školách Středočeského kraje je hejtmance lhostejný

Nedostatek míst v mateřských školách Středočeského kraje je hejtmance lhostejný

14. 3. 2018

Už loni v prosinci jsme vyzývali hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou, aby objasnila svým spolustraníkům ve sněmovně a ve vládě, jak vážná je situaci nejen ve Středočeském kraji.

Nedostatek míst v mateřských školách Středočeského kraje je hejtmance lhostejný

Nedostatek míst v mateřských školách Středočeského kraje je hejtmance lhostejný

Nezaznamenali jsme však, že by se hejtmanka pokusila situaci řešit, sešla se s premiérem v demisi či jakkoli veřejně podpořila náš apel vůči vládě. Paní hejtmance tak zřejmě  je nedostatečná kapacita ve školkách lhostejná. Hnutí STAN se však nehodlá smířit s tím, že hejtmanka nekoná, a proto se bude snažit všemi možnými prostředky tento problém řešit z opozičních lavic. 

Podobná situace je podle našich zjištění v celé České republice. Hnutí STAN v rámci jednání o rozpočtu navrhovalo významné navýšení rozpočtu právě na řešení tohoto problému, vláda však vyhověla návrhu hnutí jen částečně. Prošel návrh poslankyně Věry Kovářové, který pro mateřské školy počítá pro letošní rok s navýšením dotačního titulu Ministerstva školství o 300 milionů korun navíc.

Jen ve Středočeském kraji jsou aktuální potřeby mnohem vyšší. Dle našich zjištění by jen v tomto kraji potřebovaly mateřské školy na svůj rozvoj a rozšíření celkem 800 milionů korun*. Projekty na rozšíření jsou již nachystány, obce však nemají na výstavbu nových školek či na jejich rozšíření peníze. 

Nyní, při projednávání sněmovního návrhu ODS na zrušení povinnosti přijímat dvouleté děti do školek, se opět debata o nedostatečné kapacitě v mateřských školách otevírá. 

Pokud by návrh neprošel,  a obcím by zůstala povinnosti zajistit povinně místa i dvouletým dětem, pak by to pro ně znamenalo další velmi dramatické navýšení rozpočtů, a to v řádu miliard.

Data:

Středočeský kraj:

Z 54 obcí žádá peníze navíc na navýšení kapacit mateřských škol celkem 31 obcí. Ostatní žádají o finance na nová zařízení, v jednotkách jsou pak žádosti o peníze na vybavení. 

Požadovaná částka celkem .... 817 366 082 korun.

*K srpnu 2017 bylo v území Středočeského kraje identifikováno zhruba 60 projektů, z nichž většina je ve vysoké fázi připravenosti v objemu 1 106 987 000 korun, které nemají zajištěny finanční zdroje. Z tohoto objemu projektů bude pravděpodobně podpořeno cca 9-10 projektů s rozpočtem cca 300 mil. korun v rámci výzvy ITI PMO, tato podpora je tedy limitována na území Pražské metropolitní oblasti a navíc zdaleka nepokrývá celou poptávku. Zbývá tedy kolem 50 projektů s plánovaným rozpočtem zhruba 817 000 Kč, které jsou více méně připraveny k realizaci, ale nemají zajištěny finanční zdroje.

Autor: Věslav Michalik