Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Přes 300 kandidátek STAN ve Středočeském kraji: Komunální úroveň je základ naší síly, tvrdí Rakušan

Přes 300 kandidátek STAN ve Středočeském kraji: Komunální úroveň je základ naší síly, tvrdí Rakušan

13. 3. 2018

V letošních komunálních volbách budou mít Starostové a nezávislí (STAN) ve Středočeském kraji více než 300 kandidátek, z toho v deseti případech v okresních městech, řekl první místopředseda strany Vít Rakušan. Je to o zhruba čtvrtinu více než při posledních volbách v roce 2014. Poprvé bude hnutí kandidovat také v Mladé Boleslavi.

Přes 300 kandidátek STAN ve Středočeském kraji: Komunální úroveň je základ naší síly, tvrdí Rakušan

Přes 300 kandidátek STAN ve Středočeském kraji: Komunální úroveň je základ naší síly, tvrdí Rakušan

Kromě deseti okresních měst bude STAN kandidovat také v minimálně 35 městech nad 5000 obyvatel. "Měst nad 5000 obyvatel je v kraji 39. V 35 z nich budeme mít vlastní kandidátku, ve zbylých čtyřech probíhají jednání," řekl Rakušan. Kandidátky podle něj nebudou vždy samostatné, ale v koalici s různými místními uskupeními. "Vždy ale bude v názvu přiznaný název STAN," řekl Rakušan.

Příkladem může být Kolín, kde je Rakušan starostou. Zvolen byl v roce 2014 za hnutí Změna pro Kolín. "To jsou osvědčené lokální značky, které půjdou v nějakém koaličním formátu s hnutím Starostové a nezávislí. Ta značka nezmizí, my budeme nadále hnutím Změna pro Kolín, ale přiznaně ve spolupráci s hnutím Starostové a nezávislí," řekl Rakušan.

Lokální politika je podle Rakušana základem hnutí. "Komunální úroveň je základ naší síly, z které potom vyrůstá naše síla krajská, celostátní, koneckonců i senátní," řekl Rakušan. Cílem hnutí je být v letošních komunálních volbách mezi třemi nejúspěšnějšími subjekty.

Poprvé bude hnutí kandidovat také v Mladé Boleslavi. Lídrem kandidátky by měl být dosavadní náměstek primátor Daniel Marek. "Naším cílem je silná kandidátka se silným programem v kombinaci zkušených politiků a lidí z různých oblastí. Všichni tito lidé budou na kandidátce v Mladé Boleslavi. Skromným cílem je vyhrát volby v Mladé Boleslavi," řekl Marek.

STAN se chce v Mladé Boleslavi zaměřit na čtyři oblasti, mezi něž patří bezpečnost, doprava, projekty související s chytrým městem a volný čas. STAN v Boleslavi již jednal o případné spolupráci s dalšími stranami jako TOP09, Zelení nebo Piráti.

Rakušan zdůraznil, že STAN v žádném případě nebude spolupracovat s extremistickými stranami, za které místopředseda hnutí označil například KSČM nebo SPD.

Starostové a nezávislí získali ve volbách v roce 2014 v celé republice celkem 1324 mandátů, obhajovalo jich 1243. Podle Rakušana bude hnutí letos obhajovat mandáty ve Středočeském kraji například v Nymburce, Vlašimi, Neratovicích, Mnichově Hradišti, Dobříši nebo Kolíně, někde ve spolupráci s místními uskupeními.

Celý text vyšel na serveru info.cz.

Autor: info.cz