Hlavní stránka Regiony Plzeňský kraj Tři velmi dobré zprávy pro obce Plzeňského kraje

Tři velmi dobré zprávy pro obce Plzeňského kraje

21. 5. 2020

"Dotace pro malé prodejny obdrží 74 žadatelů, na havarijní stavy bylo rozděleno 27 milionů korun, na bezpečnost v obcích jde téměř 20 milionů - to jsou tři konkrétní body, které pomáhají rozvíjet náš venkov a udržet v něm dobré podmínky k životu," řekl krajský náměstek Pavel Čížek (STAN). 

Ilustrační foto.
autor: Shutterstock

Ilustrační foto. autor: Shutterstock

Dotace pro malé prodejny

Rada Plzeňského kraje odsouhlasila poskytnutím dotací 74 žadatelům na zachování prodejen v malých obcích Plzeňského kraje v celkové výši 2 670 000 Kč. Dotace částečně přispějí malým obcím k udržení kamenného obchodu, případně k zachování služeb pojízdné prodejny. Jsou určeny obcím na částečné krytí neinvestičních nákladů na provoz prodejny, a to bez ohledu na vlastníka budovy a provozovatele prodejny. 

Na havarijní stavy bylo rozděleno 27 milionů korun

RPK odsouhlasila poskytnutí finančních dotací 81 obcím na odstraňování havarijních stavů obcí v souhrnné výši 27 milionů korun.  Peníze z dotace budou použity např. na rekonstrukci výtlačného řadu a akumulačních nádrží v Hoře Svatého Václava, opravu opěrné zdi v Klenčí pod Čerchovem, nutné opravy vodovodu v Běšinech nebo v Roupově, opravu rozhledny Dlažov, opravu havarijní tarasní zdi pod kostelem Panny Marie Bolestné v Hamrech, řešení havarijního stavu kotelny základní školy v Hrádku u Sušice, opravu sprch a sociálního zařízení v šatnách na zimním stadionu v Klatovech, odstranění havarijního stavu kanalizace v ulici U sokolovny ve Strážově, rekonstrukci budovy tělocvičny ZŠ Kaznějov, opravu ČOV v Újezdu u Svatého Kříže nebo opravu hřbitovní zdi v Kladrubech. 

Na bezpečnost v obcích jde téměř 10 milionů

Jednou z forem pomoci kraje s proměnou bezpečnostní situace je systematická finanční podpora cestou tohoto speciálního dotačního programu, který byl letos vyhlášen již potřetí. Odbor bezpečnosti a krizového řízení zpracoval v letošním roce pravidla dotačního programu, která stanoví jednotný postup pro poskytování finanční podpory obcím na zajištění bezpečnosti a veřejného pořádku svém na území. Všem 45 žadatelům bude vyhověno v plné výši. 

Autor: Václav Cinádr  |  Zdroj: Plzeňský rozhled