Hlavní stránka Regiony Plzeňský kraj Na cyklotrasy a další infrastrukturu dá letos Plzeňský kraj 32 milionů korun

Na cyklotrasy a další infrastrukturu dá letos Plzeňský kraj 32 milionů korun

31. 5. 2021

Téměř 32 miliony korun podpoří letos Plzeňský kraj výstavbu cyklostezek, cyklotras a doprovodné cyklistické infrastruktury. Ve specializovaném dotačním titulu rozdělili radní mezi deset žadatelů 27 milionů korun, dalších téměř pět milionů dá kraj v individuální dotaci. Peníze jdou zejména do nejvýznamnější cyklistické tepny procházející krajem, mezinárodní dálkové cyklotrasy CT 3 z Prahy přes Plzeň a Domažlice do Řezna v Německu, ale i do dalších cyklostezek a cyklotras.

Na cyklotrasy a další infrastrukturu dá letos Plzeňský kraj 32 milionů korun

Na cyklotrasy a další infrastrukturu dá letos Plzeňský kraj 32 milionů korun


„V nedávné době jsme schválili koncepci cyklodopravy v Plzeňském kraji, která se připravovala asi dva roky, a kde se hodnotilo nejen, která cyklotrasa je důležitá, ale hlavně kudy přesně povede. Snažili jsme se ji usadit do terénu,“ řekl náměstek hejtmanky pro dopravu Pavel Čížek (STAN). Se systémovou podporou cyklostezek, cyklotras a cyklistické infrastruktury začal kraj v minulém volebním období a rozdělil na ně 120 milionů korun.


Kraj se podle Čížka snaží oslovit obce na významných cyklotrasách, kromě CT 3 také na další mezinárodní trase CT 37 z Plzně na Český les a na hraniční přechod Železná či CT 31, ze které vede odbočka do CHKO Brdy. Hejtmanství podporuje obce v přípravě projektů i v samotné stavbě cyklotras a cyklostezek.


Letos by měly dotace dostat například na dálkové trase CT 3 města Stod, Holýšov, Dobřany, Mikroregion Horní Berounka, povodí Klabavy a individuální dotaci také obec Křenovy. Ve Stodu chtějí postavit část trasy, která propojí dva již vybudované úseky, kraj přispěje 2,5 milionu korun. V Holýšově opraví asi půl kilometru povrchu polní cesty na cyklotrase, v Dobřanech, které dostanou necelé dva miliony korun, postaví část z Dobřan do Vstiše. Individuální dotace 4,9 milionu korun pro Křenovy na Domažlicku pomůže postavit úsek dálkové cyklotrasy mezi Semošicemi a Křenovy.


Klatovy mají dostat 2,5 milionu korun na stavbu stezky pro pěší a cyklisty podél silnice I/27, Břasy na Rokycansku 3,3 milionu na opravu a výstavbu účelové komunikace v obci Kříše na dálkové cyklotrase CT37. Kvůli vlastnickým poměrům na původní komunikaci je dálková cyklotrasa v tomto úseku neprůjezdná. Vejprnice na Plzeňsku dostanou čtyři miliony na novou smíšenou cyklostezku podél železniční trati Plzeň - Domažlice a Vejprnického potoka směrem k obci Tlučná.


Starý Plzenec dostane 3,7 milionu korun na stavbu části nadregionální dálkové cyklostezky CT 31 do obce Sedlec. Blovicím na Plzeňsku kraj slíbil 4,25 milionu korun na opravu místní komunikace mezi chatovou osadou Kamensko a Blovicemi na trase CT 31.


Kromě stavby a oprav cyklostezek kraj letos podpoří téměř milionem a půl obec Raková na Rokycansku, kde plánují stavbu pumptrackové dráhy. V těchto adrenalinových areálech jezdci využívají místo šlapání jako hnací sílu kola pumpování, tedy pohyb nahoru a dolů.
 

Autor: Václav Cinádr  |  Zdroj: ČTK, plzenska.drbna.cz