Hlavní stránka Regiony Pardubický kraj Změna zákona přinese vesnicím více peněz do rozpočtu

Změna zákona přinese vesnicím více peněz do rozpočtu

7. 7. 2012

Morašice – I obyvatelům Morašic přinese změna v rozpočtovém určení daní větší komfort.

 

Poslanec Jiří Skalický si jako cíl pro svoje poslanecké „dopoledne“před několika dny vybral obec u Litomyšle. Mezi probíranými tématy byly otázky přímé volby starostů, nového školského zákona, optimalizace poštovních služeb a samozřejmě také nový způsob přerozdělování daní obcím. 
Otázka změny výpočtu rozpočtového určení daní (takzvané RUD) pálí starostku Hanu Štěpánovou většinu z devíti let, po které Morašice na Litomyšlsku řídí. V tomto směru byla aktivní k vládě a poslancům prostřednictvím celostátního sdružení Starostové a nezávislí, jehož je místopředsedkyní. RUD je základním kamenem při tvorbě příjmové části rozpočtu každé obce a na množství přerozdělených finančních prostředků záleží, jak se lidem bude v obci žít. Zprávu o navýšení výnosu z daně podle nového výpočtu z dílny ministra Miroslava Kalouska proto přijala s potěšením. „V našem případě bychom do obecního rozpočtu každý rok dostali více než dva tisíce korun na každého obyvatele navíc. To je ročně celkem navýšení o jeden a půl milionu korun,“ vysvětlila starostka Hana Štěpánová při setkání s poslancem Jiřím Skalickým. Je ráda a doufá, že bude nastolena spravedlnost srovnatelná s okolními evropskými státy. „Obec za navýšené peníze může pořídit třeba nový chodník, kousek silnice, dětské hřiště nebo opravit jednu z několika budov, které na to čekají,“ uvedla Štěpánová. 
Podobnou odpověď dostává poslanec Skalický od všech starostů, se kterými na dané téma hovoří. „Hovoří-li tito starostové o nastolení spravedlnosti, pak mají pravdu, protože tu byla velká nerovnost v poměru s největšími městy v zemi. Jsem rád, že TOP 09 a Starostové se zasloužili o tak významnou změn. Tuto úpravu budu jednoznačně podporovat, protože zvýší příjem všech měst a obcí v Pardubickém kraji,“ dodal Jiří Skalický. Zákon by měla sněmovna začít projednávat na konci srpna a platit by měl už od roku 2012.