Hlavní stránka Regiony Pardubický kraj Srdce Orlickoústecké nemocnice bude naplno bít už za rok

Srdce Orlickoústecké nemocnice bude naplno bít už za rok

19. 4. 2021

Srdce Orlickoústecké nemocnice bude naplno bít už za rok

Srdce Orlickoústecké nemocnice bude naplno bít už za rok

Budovaný Centrální urgentní příjem v Orlickoústecké nemocnici významně pozmění tvář celého areálu a stane se doslova jeho moderním srdcem. Najdeme ho v severovýchodní části v blízkosti stávající budovy chirurgických oborů a operačních sálů. Jednu z největších investic Pardubického kraje v posledních letech za 470 miliónů korun, která roste jako z vody, si prohlédla náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví Michaela Matoušková.

Moderní pracoviště bude sloužit k lepšímu procesu přijetí akutních i neakutních pacientů do zdravotní péče, což je jeho nejzásadnější přínos a důvod jeho výstavby. Stavba už je ve vysokém stádiu rozestavěnosti. „V prvním nadzemním podlaží vzniká pracoviště centrálního urgentního příjmu s odbornými vyšetřovnami, ve druhém a třetím podlaží bude oddělení intenzivní péče - ARO a oddělení jednotky intenzivní péče - JIP, každé s kapacitou dvanáct lůžek. V podzemí je prostor pro provozní zázemí nové budovy s technologickým zařízením a rýsují se už i šatny a prostory pro sociální zařízení personálu,“ uvedla Michaela Matoušková, kterou příjemně překvapila čistota, jakou v celé stavbě stavební firma dodržuje.

„Důležitá zpráva je, že vše pokračuje dobře a podle plánu, harmonogram stavebníci dodržují, a tak vše nasvědčuje tomu, že centrální a urgentní příjem se může v lednu příštího roku předávat. Samozřejmě potom bude nějakou dobu trvat přesunutí všech oborů do nového prostoru,“ vyjádřila radost z rychlého postupu prací Michaela Matoušková. „Potěšilo mě i to, že zaměstnanci nemocnice se na nové prostory moc těší a je to něco, co prožívají za svých třeba i několik desetiletí působení v Orlickoústecké nemocnici poprvé. Těší se, že budou pracovat v novém prostředí s novými přístroji a že budou moci svým pacientům zajistit úplně jiný proces příjmu do nemocnice.“ 

Všichni pacienti budou díky centrálnímu urgentnímu příjmu přijímáni na jednom místě. Zvláštní vstup bude určen těm, co přijdou s potížemi sami, či je někdo přiveze, ale i ti, které přiveze záchranka. Jejich cesty se nebudou křížit. „Postup příjmu bude takový, že lékaři nejdříve zjistí, jaký charakter má pacientův problém a ve kterém oboru bude potřeba, aby byl přesněji diagnostikován, ošetřen a hospitalizován, a tam ho pak odešlou. Budova je propojena s dalšími budovami speciálním koridorem, takže následný transport bude takzvaně „suchou nohou“ na ostatní oddělení, což je velké plus pro pacienta i pro zdravotnický personál,“ vysvětlila Michaela Matoušková, kterou stavbou provedl náměstek pro léčebnou péči Vratislav Dědek a doprovodil ji i generální ředitel Nemocnic Pardubického kraje Tomáš Gottvald.

Orlickoústecká nemocnice má velkou spádovost a ošetřuje a operuje mnoho chirurgických a traumatologických pacientů, kteří žijí či navštěvují blízké Orlické hory i Dolní Moravu a Králický Sněžník. V současné době má přes 330 lůžek, zhruba 750 zaměstnanců a za rok vyšetří bezmála 400 tisíc pacientů.

 

Michaela Matoušková, náměstkyně pro zdravotnictví Pardubického kraje (STAN)

Zdroj: Pardubický kraj

Autor: Jana Rosenbergerová