Hlavní stránka Regiony Pardubický kraj Na výsluhy sahat nebudeme, ujistil Vít Rakušan při návštěvě Pardubic

Na výsluhy sahat nebudeme, ujistil Vít Rakušan při návštěvě Pardubic

3. 2. 2023

Na pracovní návštěvu Pardubicka přijel v pátek ministr vnitra a místopředseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan. Společně s krajskou náměstkyní pro zdravotnictví Michaelou Matouškovou a poslanci Tomášem Dubským a Jiřím Hájkem zavítali do Léčebny dlouhodobě nemocných v Rybitví nebo na Střední průmyslovou školu chemickou v Pardubicích, kde se setkali se zástupci hasičů.

Zleva: Jiří Hájek, Michaela Matoušková, Vít Rakušan a Tomáš Dubský.

Zleva: Jiří Hájek, Michaela Matoušková, Vít Rakušan a Tomáš Dubský.

Léčebna v Rybitví aktuálně řeší absenci dotačních programů na podporu následné péče. „Na následnou péči a paliativní péči se posledních 30 let zapomíná. Přitom je to součást medicíny, není to odvětví, které by mělo být popelkou. V této věci oslovím ministra zdravotnictví s žádostí o schůzku pro krajskou náměstkyni Michaelu Matouškovou, aby se mohli pobavit o možné podobě dotačních titulů,” uvedl ministr vnitra Vít Rakušan

Následná péče měla být původně zahrnuta v Integrovaném regionálním operačním programu, ale na podzim z něj vypadla. „Populace nám stárne a lidé se dožívají vyššího věku, ale ne ve zdraví, tím pádem je větší tlak na následnou péči. Pacientů přibylo i kvůli covidu,” řekla Michaela Matoušková s tím, že se ve spolupráci s léčebnami snaží zvyšovat komfort pro pacienty. „V tuto chvíli máme těžce nemocných na jednom pokoji šest. Cvičí tady s nimi, dělají fyzioterapie a chodí za nimi rodinný příslušníci. Šest je opravdu hodně a v dnešní době bychom chtěli, aby ten komfort byl vyšší,” vysvětluje náměstkyně.

Na Střední průmyslové škole chemické v Pardubicích ministr vnitra jednal se zástupci dobrovolných i profesionálních hasičů. Ocenil jejich nasazení během krizových událostí a zároveň je ujistil, že se nebudou snižovat výsluhy pro bezpečnostní sbory. „Pořád se mě na to někdo ptá, kolují různé fámy a já to opakovaně odmítám. Na výsluhy rozhodně sahat nebudeme, tahle úvaha je úplně mimo,” zdůraznil Vít Rakušan.

„Jsem rád, že se hasiči mohli s ministrem vnitra setkat. V krizových situacích to jsou oni, kdo první dorazí na místo a pomáhá. Je dobře, že stát navýšil finanční podporu dobrovolným hasičům na dvojnásobek oproti minulému roku,” řekl poslanec Tomáš Dubský a vyzdvihl jejich činnost také v kulturní a společenské oblasti.

„Ze setkání bylo patrné, že spolu dobrovolní a profesionální hasiči u nás v Pardubickém kraji velmi dobře spolupracují. To mě jako místního patriota těší, ostatně v minulých letech se to krásně ukázalo. Víme, že se na ně můžeme při neočekávaných situacích spolehnout,” doplnil poslanec Jiří Hájek.

Jednání se právě na pardubické průmyslovce nekonalo náhodou. V areálu je moderní hřiště pro trénink hasičů. Škola navzdory svému názvu vyučuje také obory Požární ochrana a Bezpečnostně právní činnost, kde se rekrutují hasiči a policisté.

Svou pracovní cestu po Pardubicích zakončil ministr vnitra na místním zámku debatou se starosty obcí v regionu a veřejností. Řeč byla o České poště, datových schránkách, hasičích i volbách.

Autor: Jana Rosenbergerová

Fotoalbum