Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Systém vlakových jízdenek v Olomouckém kraji

Systém vlakových jízdenek v Olomouckém kraji

15. 11. 2019

Nedávno proběhly v tisku informace o chaosu a zdražování vlakového jízdného, což vyvolalo u lidí obavy. Někteří z nich se pak logicky ptají i svých starostů. Pokusím se tedy o vysvětlení: Nic se neděje, vše při starém.

Systém vlakových jízdenek v Olomouckém kraji

Systém vlakových jízdenek v Olomouckém kraji

Pokud se ale zeptáte, kde se informace o zdražování a chaosu vzaly, pak se pokusím krátce odpovědět:

S rokem 2019 skončí dosavadní smlouvy mezi Českými drahami a jednotlivými kraji. Olomoucký kraj chtěl získat kontrolu nad výběrem tržeb za prodej jízdenek ve vlakových spojích dotovaných z krajského rozpočtu. Snaha o nastavení dohledu mezi příjmy a výdaji však byla komplikována existencí vedle sebe existujících tarifů, krajského - IDSOK a tarifu Českých drah - TR10 (se slevami IN25 a IN50).

Pravděpodobně v první fázi došlo k nedostatečnému projednání záměru kraje s Českými drahami, nebo ke zkreslení informací v médiích.

Ke dnešku je však problém vyřešen. Nastavování nového systému bylo projednáno s Českými drahami. Výsledkem jsou dvě základní informace pro cestující:

  1. Od 1. ledna 2020 se nic nemění, i nadále si budou moci cestující vybírat mezi tarify ČD nebo IDSOK, obdobně jako v předchozích letech.
  2. Tarif KIDSOK pak mohou uplatnit nejen v osobních a spěšných vlacích, ale i v některých rychlících ČD při cestování v území kraje.

Pro úplnost je potřeba dodat, že Olomoucký kraj s Českými drahami dohodl i systém výběru tržeb.

Ing. Michal Obrusník, starosta města Konice