Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Pilotní projekt testování maturantů na COVID 19 byl spuštěn v Olomouci

Pilotní projekt testování maturantů na COVID 19 byl spuštěn v Olomouci

17. 2. 2021

V Olomouci spustili pilotní projekt testování maturantů na COVID 19 pomocí kloktacích testů. První GARGTESTY už studenti odevzdali včera. Hejtman Josef Suchánek nečeká až se vláda po měsících nouzového stavu rozhoupe. Usiluje o brzký návrat žáků a studentů do škol. 

Pilotní projekt testování maturantů na COVID 19 byl spuštěn v Olomouci

Pilotní projekt testování maturantů na COVID 19 byl spuštěn v Olomouci

Olomoucký kraj ve spolupráci s Ústavem translační a molekulární medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a Fakultní nemocnicí Olomouc spouští projekt testování žáků středních škol na covid-19. Ten bude probíhat pomocí kloktacích PCR testů, a pokud se postup osvědčí, může urychlit návrat žáků maturitních ročníků k prezenční formě vyučování.

„Po dohodě s Ústavem molekulární a translační medicíny otestujeme tento týden studenty čtvrtých ročníků středních škol v Olomouci. Navržený postup je nejjednodušší možný a bude simulovat budoucí reálné testování školáků v postupně otvíraných školách. Aby studenti věděli, jak snadno a rychle provést neinvazivní kloktací test, připravili jsme pro ně také krátké instruktážní video, které je k vidění na KrajPomaha.cz,“ vysvětlil Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Výhodou kloktacích testů je dostupnost, snadnost odběru i rychlost vyšetření vzorků. „Materiál dokážeme vyhodnotit během jediného dne, a to s velkou přesností,“ uvedl Marián Hajdúch z Ústavu molekulární a translační medicíny v Olomouci.

Do pilotní fáze projektu se může zapojit až tisíc studentů. „Pokud se postup osvědčí, může studentům otevřít cestu do škol. Výsledky pilotního testování poskytneme vládě,“ dodal Aleš Jakubec, radní Olomouckého kraje pro oblast školství. První školáci se do testování zapojí v úterý 16. února. Vzorky si odeberou doma a ve škole je odevzdají. Ta je pak předá k vyhodnocení. „Rozhodli jsme se společný projekt Olomouckého kraje a fakultní nemocnice podpořit, protože může významně urychlit návrat prezenční výuky. Samotné testování žáků je dobrovolné,“ uvedl Karel Goš, ředitel Gymnázia Olomouc - Hejčín.

16. února odevzdalo ve své škole kloktací test k vyhodnocení celkem 399 maturantů. Po vyhodnocení se ukázalo, že pozitivní nebyl nikdo. Pokud by se tento systém zavedl, pak by všichni tito studenti mohli přijít do výuky ve svých školách.

"Chci tímto poděkovat všem zapojeným školám a dobrovolně přihlášeným maturantům, díky kterým můžeme vyzkoušet způsob, jak co nejrychleji vrátit studenty do lavic," říká hejtman.