Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Jak vznikla základna STANu v Olomouci

Jak vznikla základna STANu v Olomouci

20. 12. 2019

1. díl

Starostové a nezávislí jsou hnutím, které se vyznačuje tím, že spojuje a zastupuje lidi opravdu „od spodu“ až po politiky na slovo vzaté. Možná je to otřepané klišé, ale to je jeden z mnoha důvodů, proč vlastně hnutí STAN v Olomouci je.

Základna STAN v Olomouci

Základna STAN v Olomouci

V roce 2018, těsně po prezidentských volbách, se ozval první adept na registrovaného příznivce STANu v Olomouci Michal Frantík. Přihlásil se na oficiálních stránkách STANu a tehdejší tajemnice Olomouckého kraje Jana Přecechtělová ho pozvala na 1. setkání olomouckého krajského výboru a byl přijat. „Nechtěl jsem být jen nečinným občanem, ale měl jsem odhodlání a chuť šířit dobrou věc, reprezentovat hnutí STAN a taky se aktivně podílet na životě kolem nás,“ vysvětlil Michal Frantík. Začal kolem sebe šířit filozofii a myšlenky STANu. Pozitivní myšlení oslovilo pár lidí v jeho okolí a díky tomu jsem se k registrovaným příznivcům přidala já a Jiří Forýtek, ten pak oslovil dalšího a nového příznivce Petra Fojtíka a pozvali jsme ho na naši 1. společnou schůzku.

Vše šlo v tak rychlém sledu, že najednou vyvstala diskuse na téma komunálních voleb.  Malá, ale odhodlaná skupina se začala scházet pravidelněji, a to už pro nás s moc důležitou a milou Janou Přecechtělovou, následně při prvních vyjednáváních o společné koalici s Piráty a hnutím ProOlomouc. Skupina se začala rozrůstat o další příznivce: Andreu Hanáčkovou, Radmilu Prchal Pavlíčkovou, Josefa Suchánka, který se stal později naším lídrem za STAN pro volby do komunálu, dále o Marka Zelenku, Romana Gatěka, Michala Kolesára, Jiřího Škarabelu, Evu Machovou a další, kteří chtěli reprezentovat společné myšlenky a měli chuť spolupracovat nejen na kampani během komunálních voleb, ale i po nich v Olomouci.

Postupně se vykrystalizovala lidsky nádherná koalice Pirátů a Starostů, která v komunálních volbách vybojovala skvělou třetí pozici. Obsadili jsme 6 mandátů v olomouckém zastupitelstvu (3 STAN a 3 Piráti) a získali několik míst v odborných komisích v Olomouci a městských částech, kde se snažíme opravdu pracovat pro občany. Naši zastupitelé, bez nadsázky, jsou velice pracovití a díky nim jsme konstruktivní opozicí.  Společně s Piráty se po zastupitelstvu pravidelně scházejí s občany Olomouce k diskuzi, kde se k probíraným tématům a k hlasování o nich vracejí.

Po komunálních volbách přišla chvilka oddechu a následně na to probíhaly volby do Evropského parlamentu, kde jsme se opět aktivně podíleli na kampani a chodili mezi lidi do ulic. To je naší silnou stránkou - naslouchat občanům a následně v našem kruhu, nejčastěji v prostorách Nezvalovy Archy, jejich postřehy vstřebávat a zúročovat při jednáních právě v komisích a případně na zastupitelstvu. 

Olomoucká skupina STAN je velice různorodá. V našich řadách máme profesory a zaměstnance Univerzity Palackého, kteří jsou v kontaktu s mladými lidmi, naopak někteří z nás pracují v sociální oblasti se staršími občany, máme odborníky jak na sport a kulturu, tak na historii, právo i podnikání.

Jako členové olomouckého STANu jsme se zúčastnili už dvou krajských olomouckých sněmů. Při druhém se Josef Suchánek stal členem krajského výboru. Velkou poctou pro nás Olomoučany bylo, že jsme mohli být osobně přítomni a hlasovat na celostátním sněmu Starostů a nezávislých v Praze a také naživo sledovat superdebatu České televize před volbami do parlamentu EU.

S velkou radostí otevíráme na sklonku roku vůbec první kancelář STANu v Olomouckém kraji na ulici 28. října č. 9 (naproti vstupu do bývalého Prioru, dnes galerie Moritz). Plánujeme se zde setkávat s občany, abychom byli lidem ještě blíže. Hlavně nás těší, že nejen my, ale i ostatní příznivci a podporovatelé hnutí Starostové a nezávislí budou mít konečně svou základnu a zázemí.

Všichni jste u nás srdečně vítáni.

Lenka Klopcová,
registrovaná příznivkyně STAN

 

 

Základna STAN v Olomouci