Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj ČTVRTÝ MINISTR BĚHEM 8 MĚSÍCŮ

ČTVRTÝ MINISTR BĚHEM 8 MĚSÍCŮ

9. 4. 2021

Tohle selský rozum nebere. V době, která je pro naše zdravotnictví zdaleka nejtěžší, budeme mít dalšího nového ministra zdravotnictví. Za posledních 8 měsíců již čtvrtého – pánové Adam, Prymula, Blatný a teď nově Arenberger.

ČTVRTÝ MINISTR BĚHEM 8 MĚSÍCŮ

ČTVRTÝ MINISTR BĚHEM 8 MĚSÍCŮ

Celá akce se notabene děje půl roku před volbami. Jak to vidím já:

1. Střídání ministrů má neblahý vliv na chod celého ministerstva zdravotnictví a tedy na zvládání pandemie. Nebudu tady opakovat, že jsme „best in covid“. Faktem je, že máme víc nemocných a umřelo nám v přepočtu na obyvatele doposud více lidí, než ve zbytku Evropy.  

2. Nezvládnutí pandemie má také za následek obrovské ekonomické škody, ze kterých se budeme hodně dlouho vzpamatovávat. Zavřené podniky, obchody a školy. Na dětech se to podepíše nejvíc. Řada lidí se kvůli vládě „profíků“ ocitla na mizině. Novou vládu, která vzejde z říjnových voleb, bude čekat jen dřina, pot a krev, aby to dala zase do pořádku. Vůbec to nebude jednoduché. 

3. Celá výměna na ministerstvu zdravotnictví navíc s sebou nese pachuť mocenského boje mezi vládou a prezidentem. Zprávy o tom, že si prezident přeje vyměnit ministra Blatného se objevovaly už v únoru. Premiér takovou změnu popíral. Teď na ni přistupuje. 

4. V novinách zaznívalo, že prezident požaduje, aby nový ministr měl kladný vztah k vakcíně Sputnik V. Sputnik nemá potřebné licence pro nasazení v Evropské unii. Samotné Rusko nemá dostatek vakcín k očkování vlastních lidí a nabízí Sputnik do světa? Jedná se jen o mocenskou hru, aby se při první zásilce Sputniku na letišti klaněla celá vláda, stejně jako to bylo loni při příletu nekvalitních čínských roušek. Zatímco v zemích Evropské unie dostalo alespoň první dávku vakcíny průměrně 12 % populace, v Rusku je to jen 5 %. 

Co z toho vyplývá? Problém není nutně v osobě ministra zdravotnictví. Problém je především v samotném předsedovi vlády. Ten svým chaotickým vystupováním, špatnou komunikací, mikromanagementem a honbou za skvělým PR způsobil zdravotní i ekonomickou devastaci této země. Zasloužíme si premiéra, který se o tuto republiku bude řádně starat a ne se jen neustále vymlouvat. Věřím, že změna se blíží.

Tomáš Müller,
starosta Nové Hradečné a krajský zastupitel