Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Chybějící komunikace města Olomouce s veřejností

Chybějící komunikace města Olomouce s veřejností

16. 3. 2021

To, že se plánuje oprava mostu přes Bystřici, ví obyvatelé místní části Nové Hodolany, v jejímž středu most leží, dlouho. První konkrétní informaci si však přečetli překvapivě až v článku náměstka Martina Majora v Olomouckých listech, které našli ve svých schránkách 12. 3. Investiční náměstek zopakoval stručné sdělení, zveřejněné na webu města o měsíc dříve, pochválil se za organizaci opravy a sdělil, že začne na konci března, tedy v průběhu příštích dvou týdnů.

Ilustrační foto (Pixabay)

Ilustrační foto (Pixabay)

Na webu města v aktualitách, dopravních informacích ani uzavírkách není o akci jediná konkrétnější zmínka, stejně tak v aplikaci policie ČR v dopravních informacích není plánována žádná uzavírka. Město neinformovalo ani Komisi městské části Nové Hodolany. „Na našich jednáních jsme toto téma nikdy neřešili,“ uvedl Jakub Knápek z koalice Piráti a Starostové. Informace nemají předsedové SVJ přilehlých domů, nebo firmy a obchody, které zde mají provozovny, o změně dopravní situace nebyl informován ani integrovaný záchranný systém.

Lidé, kteří bydlí v této části Olomouce, netuší, kdy přesně začne uzavírka mostu, jak moc budou pro stavbu zabrány křižovatky a ulice ústící do mostu, kde budou pro rezidenty zajištěna místa pro parkování, v jakých etapách bude oprava probíhat, zda most bude částečně průchodný aspoň pro pěší -  tedy jednou větou: jak se to dotkne jejich každodenních životů.

„Zásadní informace, které radikálně změní kvalitu života v dané lokalitě na několik měsíců, musí radnice sdělovat lidem s předstihem a přímo, nikoli prostřednictvím radničního tisku,“ uvedla Radmila Prchal Pavlíčková, zastupitelka za koalici Piráti a Starostové. 

„Lidé nesmějí být vystaveni tomu, že hodiny marně pátrají na webu města, aby nakonec stejně nezjistili, kdy a jak se uzavře přístupová cesta k jejich domu, nebo kdy jim pod okny, v době distanční výuky a home office, začnou dělat hluk těžké stavební stroje,“ doplňuje Prchal Pavlíčková.